Menu
Poradnik inżyniera
Najdziwniejsze przypadki utraty danych 2011

Piwo, papierosy i kawa to polskie sposoby na utratę najważniejszych plików komputerowych - tak wynika z międzynarodowego rankingu utraty danych firmy Kroll Ontrack. Jak co roku elektroniczni detektywi z 30 światowych laboratoriów firmy, w tym z Polski, przygotowali listę najbardziej nietypowych zdarzeń związanych z utratą danych i udowadniają, że z pomocą najnowszych technologii można odzyskać pliki utracone nawet w najbardziej ekstremalnych przypadkach.

Nieuwaga i roztargnienie użytkowników sprzętu komputerowego są jednymi z głównych powodów utraty  najcenniejszych danych. Według analiz specjalistów Kroll Ontrack, którzy rocznie rozwiązują ok. 50 tys. spraw związanych z utratą plików, oprócz awarii sprzętu (44 proc. wg ogólnoświatowych statystyk), niemal co trzeci przypadek (32 proc.) dotyczy utraty danych spowodowanej błędem człowieka, a dopiero kolejne związane są z działaniami wirusów (7 proc.), błędami aplikacji (4 proc.) czy klęskami żywiołowymi (3 proc.).

Pliki możemy stracić zawsze, wszędzie i o każdej porze. Mimo tego, powinniśmy mieć świadomość, że wrzucenie dysku do ogniska, spalenie go czy zalanie nie zawsze musi oznaczać definitywne pożegnanie się z naszymi plikami i w większości przypadków zapisane na nich informacje można ocalić w specjalistycznym laboratorium.

 

TOP 10 najbardziej zdumiewających przypadków utraty danych na świecie w 2011 roku wg Kroll Ontrack:

10. Kiepski wizerunek (Niemcy)

Pewnego feralnego dnia jedna ze znanych aktorek przypadkowo skasowała całe swoje portfolio, w tym pliki z ostatnich zdjęć, wzory plakatów i archiwalne sesje zdjęciowe. Jak do tego doszło? Używając programu czyszczącego dyski z jej Macintosha, niechcący wybrała do czyszczenia podłączoną do komputera pamięć USB. Nie mogąc odzyskać danych na własną rękę, zwróciła się do specjalistów odzyskiwania danych, którzy w laboratorium uratowali wszystkie zdjęcia. Nie wiemy, czy aktorka będzie nominowana do Oskara, lecz z pewnością bardziej dba teraz o swój „wizerunek”.

9. Wirtualna rzeczywistość (Niemcy)

Aby zwiększyć wydajność systemu, pewien administrator IT rozdzielił partycje C i D swojego wirtualnego serwera na dwa różne systemy. Jako że na dysku wyczerpywała się wolna przestrzeń, postanowił skonsolidować partycje C i D dla jednego systemu. Okazało się, że docelowy system posiadał taką samą konwencję nazw wirtualnych dysków i część ważnych danych uległa nadpisaniu. W tym przypadku większa partycja dysku równała się partycypacji w kosztach odzyskania z niego danych.

8. Magnetyczne przyciąganie (USA)

Właściciel pewnego laptopa położył go nieopatrznie na swoim biurku, tuż obok rzadko spotykanych magnesów ziemskich, będących częścią jego zbiorów. Kiedy kolekcjoner postanowił włączyć swój komputer, magnesy weszły w interakcję z dyskiem, co sprawiło, że komputer zaczął wydawać dziwne dźwięki i w rezultacie odmówił jakiejkolwiek współpracy. Jak okazało się w laboratorium odzyskiwania danych, z powodu kontaktu z magnesami dysk uległ uszkodzeniu. Nie wiemy, czy kolekcja magnesów nadal leży na biurku, lecz na pewno nie ma tam już komputera.

7. Katastrofa końca miesiąca (Polska)

Dział księgowości pewnej firmy zmuszony był zostać w pracy do późnych godzin wieczornych, by przygotować dokumentację podsumowującą mijający miesiąc. Podczas gdy księgowi ratowali się przed snem i zmęczeniem litrami kawy, w siedzibie firmy nastąpiła przerwa w dostawie prądu. Choć firma była wyposażona w awaryjne zasilacze, używanie przez księgowe podłączonego do listwy UPS ekspresu do kawy sprawiło, iż wyczerpały się jego baterie, co pociągnęło za sobą wyłączenie komputerów – w tym najważniejszych dwóch serwerów – i utratę wszystkich danych. Dla pracowników tej firmy „gorzki smak kawy” nabiera teraz prawdopodobnie nowego znaczenia.

6. Piwny interes (Polska)

Dwóch biznesmenów spotkało się w pubie, aby przy piwie omówić przyszłą transakcję. Przyjemna atmosfera wieczoru stosunkowo szybko ulotniła się wraz z danymi, które zniknęły po wylaniu przez kelnera piwa na komputer jednego z przyszłych partnerów biznesowych. Niestety szybka interwencja obsługi i kilkanaście ręczników nie było w stanie pomóc w uratowaniu jakichkolwiek danych dotyczących transakcji. Ten przypadek to kolejny przykład na to, że na piwo lepiej chodzić po pracy niż w pracy.

5. Palenie zabija (Polska)

Gdy firma posiadająca magazyn chemikaliów zatrudniła nowego ochroniarza, ten udał się na swój pierwszy obchód po zakładzie. Niestety prawdopodobnie nie przeszedł jeszcze wtedy kursu BHP i nie zauważając zakazu palenia, nie niepokojony przez nikogo odpalił papierosa. Ze względu na charakter magazynu i zamontowanych w nim zabezpieczeń, doszło do natychmiastowego uruchomienia instalacji przeciwpożarowej, a tym samym systemu zraszaczy. Wskutek tego zalane zostały wszystkie 44 komputery stacjonarne i dwa serwery firmy. Jak widać, palenie grozi śmiercią… danych.

4. Pośpiech jest złym doradcą (Australia)

Będąc pod presją czasu umówionego spotkania, pewien specjalista IT wychodząc z firmy w pośpiechu nie włożył taśmy backupowej do wodoodpornego sejfu, kładąc ją niedbale na nim. Po godzinie miasto, w którym pracował mężczyzna nawiedziło silne trzęsienie ziemi, które spowodowało, iż taśma upadła na ziemię. Do pomieszczenia, a tym samym i dysku dodatkowo wdarło się spowodowane trzęsieniem ziemi błoto, woda i piasek. Choć wydawało się, że danych w żaden sposób nie da się odzyskać, to dzięki specjalnym technologiom udało się przywrócić 100 proc. plików, zawierających wyniki roku pracy nad animacjami telewizyjnymi i internetowymi.

3. „Live” z Londynu (Wielka Brytania)

Pewien niezależny fotograf znalazł się w czerwcu tego roku w samym centrum londyńskich zamieszek. Kiedy kilku ich uczestników zauważyło, że są filmowani, postanowili rozbić aparat w celu zniszczenia potencjalnie obciążających ich dowodów. Choć aparat trafił do laboratorium Kroll Ontrack w opłakanym stanie, 100 proc. danych udało się odzyskać, a materiał filmowy i zdjęciowy został dostarczonych policji. Ten przypadek jest kolejnym potwierdzeniem tego, że dziennikarstwo to zawód wysokiego ryzyka.

2. Pies najgorszym przyjacielem danych (USA)

Pewien mężczyzna przekonał swoją dziewczynę do zrobienia kopii zapasowych kilku tysięcy cyfrowych zdjęć, stworzonych w jej prywatnym studiu. Zgodnie z poradą dziewczyna skopiowała fotografie z laptopa na zewnętrzny dysk, lecz niestety ten okazał się jedynym miejscem ich archiwizacji, gdyż automatycznie usunęła ona fotografie z laptopa. Wychodząc z domu fotografka zostawiła dysk na stole, zapominając o tym, iż pod nim znajduje się ulubione miejsce wypoczynku jej psa. Kiedy para wracała do mieszkania, ich ulubieniec usłyszał warkot silnika i co sił ruszył do drzwi, zabierając ze sobą… stół, a tym samym leżący na nim dysk zewnętrzny, który spadł i doznał poważnych uszkodzeń. Prawdopodobnie pies zmienił miejsce odpoczynku na nieco bardziej bezpieczne nie tylko dla mebli domowników, ale i ich danych.

1. Dramat w trzech aktach (Wielka Brytania)

Pewnego dnia w jedną z luksusowych rezydencji położoną na Wyspach Karaibskich uderzył piorun. Powstały w jego wyniku pożar nie tylko obrócił dom w zgliszcza, ale doprowadził także do zniszczenia serwerów komputerowych, dodatkowo zalanych przez jednostki straży pożarnej dogaszającej resztki posiadłości. Teren pogorzeliska przez pewien czas objęty był zakazem wstępu, a dyski twarde serwerów w warunkach ciepła i wilgoci uległy ponadto korozji. Mimo opłakanego stanu spowodowanego kontaktem z trzema żywiołami – błyskawicą, ogniem i wodą, w warunkach laboratoryjnych specjaliści odzyskali wszystkie dane zapisane na nieszczęsnych serwerach. Nie wiemy czy właściciel nadal lubi Karaiby, ale jesteśmy niemal pewni, że jego serwery zmieniły klimat na nieco bardziej przyjazny.

 

Źródło:webbite.pl, Kroll Ontrack
Polecamy

Studiuj nanokierunki

Nanotechnologia jest krokiem w przyszłość, zajmuje się wykorzystaniem niezwykle osobliwych materiałów, struktur i procesów, w zupełnie nowy niepowtarzalny sposób.


Najdziwniejsze przypadki utraty danych 2011

Piwo, papierosy i kawa to polskie sposoby na utratę najważniejszych plików komputerowych - tak wynika z międzynarodowego rankingu utraty danych firmy Kroll Ontrack. Jak co roku elektroniczni detektywi z 30 światowych laboratoriów firmy, w tym z Polski, przygotowali listę najbardziej nietypowych zdarzeń związanych z utratą danych i udowadniają, że z pomocą najnowszych technologii można odzyskać pliki utracone nawet w najbardziej ekstremalnych przypadkach.


Automatyka i robotyka - poznaj studia na PW

Studia na kierunku automatyka i robotyka na Politechnice Warszawskiej mają na celu przygotowanie specjalistów w dziedzinie projektowania, wdrażania i utrzymywania w ruchu nowoczesnych układów sterowania. Tak więc automatyka zajmuje się sterowaniem bez udziału człowieka lub z ograniczonym jego udziałem. Dyscyplina ta korzysta z osiągnięć informatyki, elektroniki, fizyki i matematyki. Robotyka natomiast zajmuje się projektowaniem, sterowaniem i zastosowaniem robotów. Roboty natomiast zastępują człowieka w wykonaniu wielu ciężkich i niebezpiecznych zadań. Robotyka i automatyka to dziedziny ściśle ze sobą związane.


Najbardziej poszukiwane zawody w Polsce i na świecie

Decyzja dotycząca wyboru zawodu jest trudna zwłaszcza dzisiaj. W warunkach bardzo dynamicznego rynku pracy zawód z wielkimi perspektywami w momencie rozpoczęcia edukacji, może być o wiele mniej atrakcyjny w chwili jej zakończenia.


Architekt z uprawnieniami

Około 10 tysięcy członków liczy Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP). Nie każda osoba uprawniona do wykonywania projektów budynków musi być certyfikowanym architektem, jednak współpraca z profesjonalnym architektem jest dobrym  i cenionym sposobem na realizację przedsięwzięć budowlanych.


CDIO - inżynierowie nowej generacji

CDIO (Conceive — Design — Implement — Operate) jest to inicjatywa na rzecz kompleksowego kształcenie inżynierów. CDIO zapoczątkował Massachusetts Institute of Technology pod koniec lat 90 XX wieku. Niedługo potem inicjatywa przekształciła się w miedzynarodową i międzyuczelnianą wspólpracę. Obecnie CDIO to konsorcjum, do którego należy ponad 50 instytucji z 25 krajów świata.


Akademiki przyszłości

Francuzi wpadli na pomysł jak zapewnić więcej przestrzeni mieszkalnej studentom. 100 blaszanych kontenerów, ustawionych na kilkupoziomowym stalowym szkielecie, a w każdym 24-metrowe mieszkanie. Oto Cite a Docks – akademik we francuskim Le Havre.


Systemy certyfikacji budynków LEED oraz BREEAM

Istnieje wiele systemów oceny  budynków pod względem standardów budownictwa ekologicznego i zrównoważonego rozwoju. Najważniejsze z nich stosowane na całym świecie to amerykański LEED oraz brytyjski BREEAM.  Budynki poddawane są  klasyfikacji i certyfikacji w celu określenia m.in. ich wartości ekologicznej, ekonomicznej, społeczno-kulturowej, funkcjonalnej, czy technicznej.


Uprawnienie budowlane - badanie dotyczące programów nauczania na polskich uczelniach technicznych.

Z inicjatywy Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa osoby przystępujące w 2010 r. do egzaminów na uprawnienia budowlane zostały poproszone o wypełnienie ankiety dotyczącej programów nauczania na polskich uczelniach technicznych.


Uprawnienia budowlane - wykaz uprawnień budowlanych

Do uzyskania uprawnień budowlanych wymagane jest posiadanie wykształcenia odpowiedniego lub pokrewnego dla danej specjalności. Kwalifikowanie wykształcenia odbywa się przez stwierdzenie zgodności ukończonego kierunku studiów i specjalności z wymaganym dla tej specjalności uprawnień budowlanych wykształceniem określonym w rozporządzeniu MTiB z 28.04.2006 w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.


Książka praktyki zawodowej dla inżynierów budownictwa

Zgodnie z Rozporządzeniem MGPiB  w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie dokumentem potwierdzającym przebieg praktyki zawodowej jest książka praktyki zawodowej. Dokument ten jest niezbędny do uzyskania uprawnień budowlanych, warto więc poświęcić szczególną uwagę przy jego wypełnianiu.


Licencja inżyniera w Stanach Zjednoczonych

Jedną z form, obok szeregu kursów zawodowych, jest licencja PE. Posiadanie licencji PE  – Professional Engineer –  otwiera nowe, dodatkowe możliwości samodzielnej pracy zawodowej w wybranym kierunku to jest: mechanicznym, elektrycznym, chemicznym, inżynierii lądowej i innych.


Inżynier pracujący w krajach UE

Polscy inżynierowie są bardzo cenionymi specjalistami na europejskim rynku pracy. Kraje Europy Zachodniej oferują absolwentom polskich uczelni technicznych wysokie zarobki i atrakcyjne perspektywy rozwoju zawodowego.


Inżynier poszukujący pracy

Efektywne poszukiwanie pracy jest procesem kilkuetapowym, a do każdego z nich należy podejść w sposób dokładny i sumienny – zapewnić to może sukces i zatrudnienie w wymarzonej firmie.


Oczekiwania rynku pracy względem inżyniera

Rynek pracy dla absolwentów techników i uczelni technicznych jest bardzo mobilny, tego samego więc oczekuje się od osób poszukujących pracy w zawodach technicznych. Zawody zmieniają się często, ciągle pojawiają się także nowe stanowiska pracy.


Organizacje studenckie

Batalia egzaminów maturalnych, szczęśliwa chwila, kiedy odnajdujemy swoje nazwisko na liście osób przyjętych, a na końcu indeks – przepustka do wstąpienia do braci studenckiej. To z pewnością podniosła chwila, kiedy młody człowiek staje się jednym z wybranych, otrzymuje status studenta, w pełni uprawniający do aktywnej działalności w strukturach uczelni wyższej.


Egzamin ustny - pierwsza autoprezentacja

Autoprezentacja to umiejętny sposób na zaprezentowanie siebie. W zależności od rodzaju sytuacji, która obliguje nas do wystąpienia na przysłowiowej scenie i zaprezentowania spektaklu, w którym to my gramy główną rolę, nasza autoprezentacja powinna być nacechowana elementami, dzięki którym zamierzamy osiągnąć największe korzyści.


Uprawnienia zawodowe inżynierów

Uprawnienia zawodowe inżynierów architektów, inżynierów budownictwa, elektryków ...


Zawody robotów sumo

Od dobrych kilku lat niektóre z polskich politechnik organizują Zawody robotów sumo. Początkowo była to impreza polegająca na zawodach robotów imitujących zawodników sumo pomiędzy grupami studentów-konstruktorów. Obecnie organizatorzy rozszerzyli zakres festiwali robotów chcąc przekształcić je w wydarzenie dla całych rodzin ...


Politechnika dziecięca

Politechnika Dziecięca to inicjatywa, która ma dość młode korzenie. Po raz pierwszy najmłodszych żaków gościły w 2002 roku mury Universität Tübingen w Niemczech. Uczelnia ta co roku prowadzi ocenie zajęcia dla około tysiąca dzieci. Na zachodzie Europy działa już około siedemdziesięciu uniwersytetów dziecięcych.


Noc naukowców

Tego samego dnia w całej Europie w murach szkół wyższych zlokalizowanych w ponad 200 miastach organizuje się imprezy popularno-naukowe. Co roku jest to ostatnia z wrześniowych nocy z piątku na sobotę. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 2005 roku. Celem przedsięwzięcia jest nawiązanie relacji pomiędzy naukowcami a społecznością, aby tzw. szaremu człowiekowi przybliżyć osiągnięcia naukowe poprzez rozrywkę. Noc naukowców jest dofinansowywana przez Komisję Europejską. Wstęp na Noc Naukowców jest bezpłatny.


Inżynier na obcasach

Inżynier na obcasach to akcja bliźniaczo podobna do Dziewczyny na Politechniki! i Dziewczyny do ścisłych!, lecz dla odmiany organizowana przez jedną Uczelnię – Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego.


Era inżyniera

Program „Era inżyniera”, mający na celu zachęcenie młodzieży do wybierania studiów inżynierskich, został objęty patronatem honorowym przez Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbarę Kudrycką, Minister Edukacji Narodowej Katarzynę Hall oraz Wicepremiera i Ministra Gospodarki Waldemara Pawlaka.


Dziewczyny na Politechniki!

Dziewczyny na Politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! to kampanie, które mają na celu zachęcenie maturzystek do wybierania studiów technicznych-inżynierskich i ścisłych. Pomysłodawcami przyciągania dziewcząt do zapomnianych przez nie kierunków studiów są Fundacja Edukacyjna Perspektywy i Konfederacja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, natomiast o kwestie finansowe związane z kampanią troszczą się same uczelnie.


Certyfikat Informatyka - IT EITCA

Kurs Certyfikatu IT EITCA-B odbywa się w trybie e-learningowym i trwa cały rok. Program obejmuje zagadnienia z zakresu Informatyki Stosowanej w obszarze zarządzania zasobami w biznesie, w tym między innymi: wprowadzenie do technologii internetowych i nowoczesnych usług webowych, rynki e-biznesu i marketingu internetowego, praktyczne aplikacje technologii informatycznych i internetowych w przedsiębiorczości, biznesie i administracji, wiedza i ekspertyza w toczącym się obecnie procesie zmian i rozwoju technologii informatycznych (IT) oraz ich wpływu na krytyczne procesy i operacje biznesowe.


Certyfikat Informatyka - ECDL (European Computer Driving Licence)

ECDL, czyli Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych to kilkustopniowy certyfikat uznawany prze wszystkie kraje Unii Europejskiej i przydatny na rynku pracy dowolnego kraju Starego Kontynentu. Aby podejść do egzaminu ECDL nie ma konieczności posiadania wykształcenia i doświadczenie zawodowego w dziedzinie informatyki. Egzaminy w naszym kraju organizuje Polskie Towarzystwo Informatyczne.


Certyfikat Informatyka - Certyfikat Microsoft

Certyfikaty Microsoft przeznaczone są dla osób, które posiadają praktyczne umiejętności potrzebne do skutecznego wykorzystywania produktów Microsoft w przedsiębiorstwach i organizacjach. Egzamin przeprowadzany jest w certyfikowanych przez Microsoft ośrodkach egzaminacyjnych na terenie całego kraju.


Certyfikat Informatyka - EUCIP

EUCIP (European Certification of Informatics Professionals) -  Europejski Certyfikat Zawodu Informatyka - jest programem certyfikowania z zakresu informatyki, zawierającym wiele różnych, wyspecjalizowanych modułów kompetencyjnych. Przystąpić do takich egzaminów mogą studenci, specjaliści z branży IT oraz innych sektorów, w celu uzyskania certyfikatu potwierdzającego ich umiejętności z zakresu informatyki.


Program mobilności ATHENS

Program mobilności studentów i pracowników naukowych europejskich uczelni technicznych ATHENS funkcjonuje od 1996 roku. Celem programu jest udział studentów i naukowców z różnych krajów nie tylko w zajęciach na uczelni, ale także w programach rozwojowych i szkoleniowych.


Program mobilności Studentów MOSTECH

MOSTECH to program wymiany studentów pomiędzy uczelniami technicznymi całego kraju. Studenci korzystający z możliwości wyjazdu spędzają jeden semestr studiów w innej uczelni – mogą wybierać spośród takich jak: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, Politechnika Gdańska, Politechnika Poznańska, Politechnika Śląska, Politechnika Wrocławska oraz wiele innych polskich uczelni technicznych.


Możliwości rozwoju - kariera inżyniera

Inżynier to zawód przyszłości. Studia na uczelniach technicznych dają wiele możliwości. Przede wszystkim tytuł inżyniera otwiera przed nami wszystkie drzwi - szczególnie ...


Czy studia techniczne są trudne?

Każdy uczeń myśląc o politechnice ma przed oczami matematykę, fizykę, wzory i zagmatwane zadania - ale to tylko stereotyp. Studia techniczne uchodzą za trudne, co czasem pokazują studenci politechnik, zakuwający po nocach "kreski" (geometria wykreślna), "druty" (teoria obwodów), teorię sygnałów...


Znajomość języków obcych popłaca

Z przeprowadzonego przez "Bank Danych o Inżynierach" badania wynika, że znajomość języka obcego może nawet o ponad połowę zwiększyć wysokość wynagrodzenia otrzymywanego przez inżynierów. Według analizy, kadra techniczna władająca jednym językiem obcym zarabia o ok. 30% więcej. W przypadku inżynierów posługujących się dobrze lub biegle więcej niż jednym językiem obcym różnice w wynagrodzeniu mogą sięgać nawet ponad 50%.

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.tropiciel.maturzysty.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl
Zapraszamy do kontaktu z portalem: kontakt@studiatechniczne.pl