Menu
Rekrutacja na studia
Uprawnienia budowlane - wykaz uprawnień budowlanych

Do uzyskania uprawnień budowlanych wymagane jest posiadanie wykształcenia odpowiedniego lub pokrewnego dla danej specjalności. Kwalifikowanie wykształcenia odbywa się przez stwierdzenie zgodności ukończonego kierunku studiów i specjalności potwierdzonych w dyplomie z wymaganym dla tej specjalności uprawnień budowlanych wykształceniem określonym w rozporządzeniu MTiB z 28.04.2006 w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.

Wykaz wykształcenia odpowiedniego i pokrewnego dla poszczególnych specjalności uprawnień budowlanych

Specjalność architektoniczna

 1. Uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń i sprawdzania projektów architektoniczno-budowlanych – ukończone studia magisterskie na kierunku architektura i urbanistyka (O).
 2. Uprawnienia budowlane do projektowania w ograniczonym zakresie – ukończone wyższe studia zawodowe na kierunku architektura i urbanistyka (O) lub ukończone studia magisterskie na kierunku budownictwo (P).

Specjalność konstrukcyjno-budowlana

 1. Uprawnienia budowlane bez ograniczeń – ukończone studia magisterskie na kierunku budownictwo (O).
 2. Uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie – ukończone studia zawodowe na kierunku budownictwo (O) lub ukończone studia magisterskie na kierunku:

architektura i urbanistyka (P)
inżynieria środowiska (P)

 

Specjalność drogowa

 1. Uprawnienia budowlane bez ograniczeń – ukończone studia magisterskie na kierunku budownictwo (O).
 2. Uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie – ukończone studia zawodowe na kierunku budownictwo (O).

Specjalność mostowa

 1. Uprawnienia budowlane bez ograniczeń – ukończone studia magisterskie na kierunku budownictwo (O).
 2. Uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie – ukończone studia zawodowe na kierunku budownictwo (O).

Specjalność kolejowa

 1. Uprawnienia budowlane bez ograniczeń – ukończone studia magisterskie na kierunku budownictwo w specjalnościach drogi kolejowe lub drogi żelazne (O).
 2. Uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie – ukończone studia zawodowe na kierunku budownictwo w specjalności drogi kolejowe lub drogi żelazne (O).

Specjalność wyburzeniowa

Uprawnienia budowlane bez ograniczeń – ukończone studia magisterskie na kierunku:

 1. budownictwo (O)
 2. górnictwo i geologia w specjalności eksploatacja złóż (O)
 3. inżynieria wojskowa (O)

Specjalność telekomunikacyjna

Uprawnienia budowlane bez ograniczeń – ukończone studia magisterskie na kierunku:

 1. elektronika i telekomunikacja w specjalności z zakresu telekomunikacji (O)
 2. elektrotechnika w specjalności z zakresu telekomunikacji (O)

Uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie – ukończone studia zawodowe na kierunku:

 1. elektronika i telekomunikacja w specjalności z zakresu telekomunikacji (O)
 2. elektrotechnika w specjalności z zakresu telekomunikacji (O)

Specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych

 1. Uprawnienia budowlane bez ograniczeń – ukończone studia magisterskie na kierunku inżynieria środowiska (O).
 2. Uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie – ukończone studia zawodowe na kierunku inżynieria środowiska (O) lub wykształcenie wyższe na kierunku:

budownictwo (P)
energetyka (P)

Specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych

 1. Uprawnienia budowlane bez ograniczeń – ukończone studia magisterskie na kierunku elektrotechnika (O).
 2. Uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie – ukończone studia zawodowe na kierunku elektrotechnika (O) lub transport w specjalności sterowanie ruchem w transporcie lub sterowanie ruchem lub zabezpieczenie ruchu pociągów lub automatyka i robotyka (P).

Objaśnienia:

(O) – wykształcenie odpowiednie
(P) – wykształcenie pokrewne

Źródło: http://uprawnieniabudowlane.pl/wyksztalcenie-wymagane-do-uprawnien-budowlanych/


Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  1
~Waldek  2016-02-24 19:33:37
Niestety powyzszy wpis stracil swoja aktualnosc. Sporo sie zmienilo od tamtego czasu. Aktualny wykaz wyksztalcenia niezbednednego do podejscia do egzaminu mozna znalezc w tym artykule: uprawnieniabudowlane.info/uprawnienia-budowlane-wyksztalcenie/
 
 
~  2016-02-11 20:30:20
Najpierw magisterską, 2 praktyka i dopiero uprawnienia
 
 
~nowa  2015-09-09 14:36:07
czy mając tytuł inż z inż. środowiska mogę robić magisterkę i uprawnienia bez ograniczeń jednocześnie? Czy najpierw mgr potem uprawnienia?
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  1
Dodaj komentarz:

ksywka

treść


Polecamy

W trosce o przyszłych studentów

Politechnika Warszawska ma wiele ciekawych propozycji dla młodych ludzi, zainteresowanych naukami ścisłymi. Inicjatywy te mają różnorodną formę – od interaktywnych prezentacji po konkursy internetowe. Stanowią alternatywę dla osób, które oczekują niebanalnego podejścia wykładowców do sposobu przekazywania wiedzy i mogą być dodatkowym impulsem zachęcającym do podjęcia decyzji o wyborze studiów w Politechnice Warszawskiej.


Inżynieria Odnawialnych Źródeł Energii

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy dołączył do grona uczelni publicznych oferujących nowy, interdyscyplinarny kierunek studiów związany z odnawialnymi źródłami energii. Utworzony na Wydziale Inżynierii Mechanicznej kierunek pn. Inżynieria Odnawialnych Źródeł Energii ruszy od października tego roku.


Przewodnik po rekrutacji

Rekrutacja krok po kroku, czyli: Co to jest IRK? Czy opłata rekrutacyjna jest zwracana? Jak zdobyć orzeczenie lekarskie? Poznaj odpowiedzi na pytania, które najczęściej zadają kandydaci na studia.


Maturalny detektyw

Tropiciel Maturzysty to wyszukiwarka kierunków studiów dla maturzystów. Specjalnie opracowany system pozwala w szybki i łatwy sposób sprawdzić, które przedmioty zdawać na maturze, by móc ubiegać się o indeks wymarzonego kierunku studiów.


Przyzwyczajmy umysł do sukcesu

Czy zastanawialiście się czasami, co jest warunkiem efektywnego uczenia się? Dlaczego jednym przyswajanie wiedzy przychodzi łatwiej, a innym znacznie trudniej? Otóż za stan ten odpowiedzialny jest nasz mózg. Czego potrzebuje mózg aby prawidłowo funkcjonować?


Niezbędnik studenta

Jak się odnaleźć w nowej studenckiej rzeczywistości? Przybliżamy Wam kilka praktycznych zagadnień, które ułatwią Wam start na uczelni.


We Wrocławiu powstanie Biblioteka Nauk Ścisłych i Technicznych

Biblioteka Nauk Ścisłych i Technicznych powstanie na terenie kampusu Politechniki Wrocławskiej, w ramach projektu BIBLIOTECH.


Absolwenci Politechniki Krakowskiej dobrze sobie radzą na rynku pracy

Czterech na pięciu absolwentów Politechniki Krakowskiej znalazło zatrudnienie na etacie, a prawie dwie trzecie pracujących zarabia powyżej 2 tys. złotych - wynika z badania losów zawodowych osób, które kończyły studia na PK w ciągu czterech ostatnich lat.


Powszechne czesne w Polsce - za wcześnie!

W Polsce na powszechne czesne jest za wcześnie - uważają eksperci z Ernst & Young i Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Proponują utrzymanie podziału na studentów płacących za naukę oraz tych, których studia są finansowane z budżetu państwa.


Kierunki zamawiane

Pierwszy raz od lat uczelnie techniczne cieszą się tak samo dużym zainteresowaniem kandydatów jak uniwersytety. To dzięki promowaniu "kierunków zamawianych".


Debata o kształceniu energetyków jądrowych

Jeśli Polska chce wykorzystać rozwój energetyki jądrowej, musi mieć jak najwięcej specjalistów i zaangażować krajowe firmy.


Technologie Energii Odnawialnej - kierunek studiówna SGGW w Warszawie

Wychodząc naprzeciw wymaganiom rynku na Wydziale Inżynierii Produkcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego uruchomiono makrokierunek Technologie Energii Odnawialnej.

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.tropiciel.maturzysty.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl
Zapraszamy do kontaktu z portalem: kontakt@studiatechniczne.pl