Menu
Rekrutacja na studia
Systemy certyfikacji budynków LEED oraz BREEAM

Istnieje wiele systemów oceny  budynków pod względem standardów budownictwa ekologicznego i zrównoważonego rozwoju. Najważniejsze z nich stosowane na całym świecie to amerykański LEED oraz brytyjski BREEAM.  Budynki poddawane są  klasyfikacji i certyfikacji w celu określenia m.in. ich wartości ekologicznej, ekonomicznej, społeczno-kulturowej, funkcjonalnej, czy technicznej.

Budynek posiadający  certyfikat to obiekt przyjazny środowisku, którego cechuje wysoki poziom zastosowanych technologii i materiałów budowlanych.

 

System LEED

System LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) został stworzony i rozwinięty w latach dziewięćdziesiątych XX wieku  przez niezależną amerykańską organizację U.S. Green Building Council (USGBC) propagującą ideę budownictwa ekologicznego.

Organizacja ta zrzesza m.in. przedsiębiorstwa, uczelnie wyższe i inne jednostki  zainteresowane podejmowaniem działań w kierunku promowania i tworzenia tzw. „zielonych budynków”.

Oceną objęte są głównie budynki komercyjne, ale również istniejące budowle, budynki mieszkalne, otoczenie obiektów, wnętrza budynków itp. Ocenianemu budynkowi lub przestrzeni przyznawane są punkty – maksymalna ilość to 100. Na podstawie punktów określa się poziom certyfikowany. Wyróżnia się cztery poziomy: poziom certyfikowany,  poziom srebrny, poziom złoty, poziom platynowy (80 i więcej punktów).

W Polsce pierwszym budowanym dopiero obiektem  na poziomie platynowym (projekt precertyfikowany LEED) są biurowce Green Towers powstające we Wrocławiu. Koniec inwestycji przewidywany jest na listopad 2011 roku.

 

System BREEAM

Brytyjski system oceny budynków BREEAM (BRE Environmental Assessment Method) powstał w 1990 r. i został ustanowiony przez Building Research Establishment (BRE).

Stosowany jest w przypadku nowo powstałych budynków oraz budynków i założeń urbanistycznych już istniejących. BREEAM to metoda oceny wpływu budownictwa na środowisko, wyznaczająca standardy dla zrównoważonego projektowania. Tym sposobem zostało już ocenionych prawie 100 000 budynków. Metodę tę można dostosować do oceny każdego rodzaju budynku w dowolnym miejscu na świecie.

Teren lub budynek oceniany jest w skali punktowej w 10 kategoriach. Zdobyte punkty przeliczane są na procenty, które z kolei mnożone są przez wagę przypisaną danej kategorii i uzależnioną od rodzaju ocenianego budynku. Uzyskane punkty w poszczególnych kategoriach następnie są zsumowane co w rezultacie daje wynik w 6-stopniowej skali, tj.:

30% - 44% - dostateczny, 45% - 54% - dobry, 55% 69% - bardzo dobry, 70% - 84% - znakomity, 85% wybitny.

Do tej pory w Polsce tylko kilka obiektów uzyskało certyfikaty BREEAM m.in. Katowice Business Point, Trinity Park III w Warszawie i Crown Square w Warszawie. Jednak żaden nie uzyskał jeszcze najwyższej oceny.

 

Źródła:

http://www.usgbc.org

http://www.breeam.org

http://www.urbanity.pl

http://www.muratorplus.pl

http://www.greenbiznes.pl

 


Polecamy

W trosce o przyszłych studentów

Politechnika Warszawska ma wiele ciekawych propozycji dla młodych ludzi, zainteresowanych naukami ścisłymi. Inicjatywy te mają różnorodną formę – od interaktywnych prezentacji po konkursy internetowe. Stanowią alternatywę dla osób, które oczekują niebanalnego podejścia wykładowców do sposobu przekazywania wiedzy i mogą być dodatkowym impulsem zachęcającym do podjęcia decyzji o wyborze studiów w Politechnice Warszawskiej.


Inżynieria Odnawialnych Źródeł Energii

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy dołączył do grona uczelni publicznych oferujących nowy, interdyscyplinarny kierunek studiów związany z odnawialnymi źródłami energii. Utworzony na Wydziale Inżynierii Mechanicznej kierunek pn. Inżynieria Odnawialnych Źródeł Energii ruszy od października tego roku.


Przewodnik po rekrutacji

Rekrutacja krok po kroku, czyli: Co to jest IRK? Czy opłata rekrutacyjna jest zwracana? Jak zdobyć orzeczenie lekarskie? Poznaj odpowiedzi na pytania, które najczęściej zadają kandydaci na studia.


Maturalny detektyw

Tropiciel Maturzysty to wyszukiwarka kierunków studiów dla maturzystów. Specjalnie opracowany system pozwala w szybki i łatwy sposób sprawdzić, które przedmioty zdawać na maturze, by móc ubiegać się o indeks wymarzonego kierunku studiów.


Przyzwyczajmy umysł do sukcesu

Czy zastanawialiście się czasami, co jest warunkiem efektywnego uczenia się? Dlaczego jednym przyswajanie wiedzy przychodzi łatwiej, a innym znacznie trudniej? Otóż za stan ten odpowiedzialny jest nasz mózg. Czego potrzebuje mózg aby prawidłowo funkcjonować?


Niezbędnik studenta

Jak się odnaleźć w nowej studenckiej rzeczywistości? Przybliżamy Wam kilka praktycznych zagadnień, które ułatwią Wam start na uczelni.


We Wrocławiu powstanie Biblioteka Nauk Ścisłych i Technicznych

Biblioteka Nauk Ścisłych i Technicznych powstanie na terenie kampusu Politechniki Wrocławskiej, w ramach projektu BIBLIOTECH.


Absolwenci Politechniki Krakowskiej dobrze sobie radzą na rynku pracy

Czterech na pięciu absolwentów Politechniki Krakowskiej znalazło zatrudnienie na etacie, a prawie dwie trzecie pracujących zarabia powyżej 2 tys. złotych - wynika z badania losów zawodowych osób, które kończyły studia na PK w ciągu czterech ostatnich lat.


Powszechne czesne w Polsce - za wcześnie!

W Polsce na powszechne czesne jest za wcześnie - uważają eksperci z Ernst & Young i Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Proponują utrzymanie podziału na studentów płacących za naukę oraz tych, których studia są finansowane z budżetu państwa.


Kierunki zamawiane

Pierwszy raz od lat uczelnie techniczne cieszą się tak samo dużym zainteresowaniem kandydatów jak uniwersytety. To dzięki promowaniu "kierunków zamawianych".


Debata o kształceniu energetyków jądrowych

Jeśli Polska chce wykorzystać rozwój energetyki jądrowej, musi mieć jak najwięcej specjalistów i zaangażować krajowe firmy.


Technologie Energii Odnawialnej - kierunek studiówna SGGW w Warszawie

Wychodząc naprzeciw wymaganiom rynku na Wydziale Inżynierii Produkcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego uruchomiono makrokierunek Technologie Energii Odnawialnej.

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.tropiciel.maturzysty.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl
Zapraszamy do kontaktu z portalem: kontakt@studiatechniczne.pl