Menu
Rekrutacja na studia
Akademiki przyszłości

Francuzi wpadli na pomysł jak zapewnić więcej przestrzeni mieszkalnej studentom. 100 blaszanych kontenerów, ustawionych na kilkupoziomowym stalowym szkielecie, a w każdym 24-metrowe mieszkanie. Oto Cite a Docks – akademik we francuskim Le Havre.

Stalowy szkielet, a na nim oparte cztery poziomy, ułożonych jeden na drugim blaszanych kontenerów, jakimi przewozi się towary na statkach - taki pomysł na zapewnienie mieszkań studentom zrealizowała we francuskim mieście Le Havre pracownia Cattani Architects.

Pytania związane z tą inwestycją, jakie najczęściej zadawano architektowi, dotyczyły niebezpieczeństwa tego, że studenci poczują się jak „zamknięci w pudełku”, że będą się w niewielkich blaszanych „domkach” czuli klaustrofobicznie, jak w więzieniu. Architekt tłumaczył: światło i zapewnienie przytulnej, może niewielkiej, ale jednak własnej przestrzeni – to metoda przeciwdziałania tym zagrożeniom. Dlatego też każdy kontener ma oba krótsze boki zamienione na ogromne okna, a każdy z kontenerów – domków zapewnia mieszkańcowi wszystkie wygody oraz poczucie intymności.

Niewielki metraż pomieszczeń nie rzuca się w oczy – bo domki mają otwartą przestrzeń (zamykana jest tylko łazienka i toaleta), przepełnia je światło, podkreślone też jasnymi kolorami wyposażenia.

W ramach zachowania zasad ekologii (i modą na recykling) mieszkania wyposażono w używane meble. Blaszane ściany od wewnątrz obłożono 40-centymetrową warstwą betonu, służącą izolacji (i termicznej, i akustycznej).

Czteropiętrowe „bloki” z kontenerów rozstawiono pośród zieleni, wokół dziedzińca, który też jest terenem dla studentów. Pomyślano nie tylko o wnętrzach pokojów, także przestrzeń całego osiedla jest zaaranżowana tak, by być przyjaznym miejscem do mieszkania, nauki, życia towarzyskiego.

Źródła:
Polecamy

W trosce o przyszłych studentów

Politechnika Warszawska ma wiele ciekawych propozycji dla młodych ludzi, zainteresowanych naukami ścisłymi. Inicjatywy te mają różnorodną formę – od interaktywnych prezentacji po konkursy internetowe. Stanowią alternatywę dla osób, które oczekują niebanalnego podejścia wykładowców do sposobu przekazywania wiedzy i mogą być dodatkowym impulsem zachęcającym do podjęcia decyzji o wyborze studiów w Politechnice Warszawskiej.


Inżynieria Odnawialnych Źródeł Energii

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy dołączył do grona uczelni publicznych oferujących nowy, interdyscyplinarny kierunek studiów związany z odnawialnymi źródłami energii. Utworzony na Wydziale Inżynierii Mechanicznej kierunek pn. Inżynieria Odnawialnych Źródeł Energii ruszy od października tego roku.


Przewodnik po rekrutacji

Rekrutacja krok po kroku, czyli: Co to jest IRK? Czy opłata rekrutacyjna jest zwracana? Jak zdobyć orzeczenie lekarskie? Poznaj odpowiedzi na pytania, które najczęściej zadają kandydaci na studia.


Maturalny detektyw

Tropiciel Maturzysty to wyszukiwarka kierunków studiów dla maturzystów. Specjalnie opracowany system pozwala w szybki i łatwy sposób sprawdzić, które przedmioty zdawać na maturze, by móc ubiegać się o indeks wymarzonego kierunku studiów.


Przyzwyczajmy umysł do sukcesu

Czy zastanawialiście się czasami, co jest warunkiem efektywnego uczenia się? Dlaczego jednym przyswajanie wiedzy przychodzi łatwiej, a innym znacznie trudniej? Otóż za stan ten odpowiedzialny jest nasz mózg. Czego potrzebuje mózg aby prawidłowo funkcjonować?


Niezbędnik studenta

Jak się odnaleźć w nowej studenckiej rzeczywistości? Przybliżamy Wam kilka praktycznych zagadnień, które ułatwią Wam start na uczelni.


We Wrocławiu powstanie Biblioteka Nauk Ścisłych i Technicznych

Biblioteka Nauk Ścisłych i Technicznych powstanie na terenie kampusu Politechniki Wrocławskiej, w ramach projektu BIBLIOTECH.


Absolwenci Politechniki Krakowskiej dobrze sobie radzą na rynku pracy

Czterech na pięciu absolwentów Politechniki Krakowskiej znalazło zatrudnienie na etacie, a prawie dwie trzecie pracujących zarabia powyżej 2 tys. złotych - wynika z badania losów zawodowych osób, które kończyły studia na PK w ciągu czterech ostatnich lat.


Powszechne czesne w Polsce - za wcześnie!

W Polsce na powszechne czesne jest za wcześnie - uważają eksperci z Ernst & Young i Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Proponują utrzymanie podziału na studentów płacących za naukę oraz tych, których studia są finansowane z budżetu państwa.


Kierunki zamawiane

Pierwszy raz od lat uczelnie techniczne cieszą się tak samo dużym zainteresowaniem kandydatów jak uniwersytety. To dzięki promowaniu "kierunków zamawianych".


Debata o kształceniu energetyków jądrowych

Jeśli Polska chce wykorzystać rozwój energetyki jądrowej, musi mieć jak najwięcej specjalistów i zaangażować krajowe firmy.


Technologie Energii Odnawialnej - kierunek studiówna SGGW w Warszawie

Wychodząc naprzeciw wymaganiom rynku na Wydziale Inżynierii Produkcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego uruchomiono makrokierunek Technologie Energii Odnawialnej.

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.tropiciel.maturzysty.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl
Zapraszamy do kontaktu z portalem: kontakt@studiatechniczne.pl