Menu
Rekrutacja na studia
Architekt z uprawnieniami

Około 10 tysięcy członków liczy Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP). Nie każda osoba uprawniona do wykonywania projektów budynków musi być certyfikowanym architektem, jednak współpraca z profesjonalnym architektem jest dobrym  i cenionym sposobem na realizację przedsięwzięć budowlanych.

Architektura to nie tylko inżynierska sprawność i wiedza techniczna, dlatego architekt jest kimś więcej niż tylko projektantem. Architekt służy klientowi pomocą, jest wyczulony na jego potrzeby i potrafi udzielić kompetentnej porady. Dba również o estetykę i zwraca uwagę na kontekst przestrzenny i kulturowy, czyli na aspekty, o których tzw. projektanci często zapominają.

Aby zostać architektem należy ukończyć studia wyższe na kierunku architektura i urbanistyka. Uczelnie, które proponują kształcenie na tym kierunku to:

 • Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego,
 • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie,
 • Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu,
 • Politechnika Białostocka,
 • Politechnika Gdańska,
 • Politechnika Krakowska,
 • Politechnika Lubelska,
 • Politechnika Łódzka,
 • Politechnika Poznańska,
 • Politechnika Śląska,
 • Politechnika Świętokrzyska,
 • Politechnika Warszawska,
 • Politechnika Wrocławska,
 • Uniwersytet  Zielonogórski,
 • Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie,
 • Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy,
 • Wyższa Szkoła Menedżerska w Legnicy,
 • Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach,
 • Wyższa Szkoła Umiejętności im. Stanisława Staszica w Kielcach,
 • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.

Liczba architektów z uprawnieniami stale rośnie. Wszyscy architekci zrzeszeni w IARP są uprawnieni od legalnego wykonywania dokumentacji niezbędnej do uzyskania pozwolenia na budowę. Uzyskanie pozwolenia na budowę jest pierwszym krokiem niezbędnym do wybudowania nieruchomości. Członkowie Izby posiadają wymagane uprawnienia budowlane, co zapewnia, że projekty zostaną wykonane zgodnie z obowiązującymi przepisami i na odpowiednim poziomie, zarówno pod względem rozwiązań projektowych oraz jakości i zakresu dokumentacji budowlanej. IARP posiada też kodeks etyki i umożliwia inwestorom składanie reklamacji.

Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej jest samorządem zawodowym architektów w Polsce. Nadrzędnym celem statutowym IARP jest ochrona ładu przestrzeni publicznej, poprzez sprawowanie nadzoru nad należytym wykonywaniem zawodu oraz przestrzeganiem zasad etyki zawodowej przez wszystkich swoich członków. Działania samorządu architektów zmierzają w kierunku zagwarantowania najwyższej jakości usług wykonywanych na rzecz klientów (inwestorów), przy jednoczesnym zachowaniu wartości kulturowych i ładu przestrzennego, jako dobra publicznego. Przynależność do IARP jest warunkiem legalnego wykonywania zawodu architekta, przede wszystkim w zakresie opracowywania dokumentacji projektowej do celów uzyskania pozwolenia na budowę.

 

Źródło: www.izbaarchitektow.pl, www.architektura.muratorplus.pl
Polecamy

W trosce o przyszłych studentów

Politechnika Warszawska ma wiele ciekawych propozycji dla młodych ludzi, zainteresowanych naukami ścisłymi. Inicjatywy te mają różnorodną formę – od interaktywnych prezentacji po konkursy internetowe. Stanowią alternatywę dla osób, które oczekują niebanalnego podejścia wykładowców do sposobu przekazywania wiedzy i mogą być dodatkowym impulsem zachęcającym do podjęcia decyzji o wyborze studiów w Politechnice Warszawskiej.


Inżynieria Odnawialnych Źródeł Energii

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy dołączył do grona uczelni publicznych oferujących nowy, interdyscyplinarny kierunek studiów związany z odnawialnymi źródłami energii. Utworzony na Wydziale Inżynierii Mechanicznej kierunek pn. Inżynieria Odnawialnych Źródeł Energii ruszy od października tego roku.


Przewodnik po rekrutacji

Rekrutacja krok po kroku, czyli: Co to jest IRK? Czy opłata rekrutacyjna jest zwracana? Jak zdobyć orzeczenie lekarskie? Poznaj odpowiedzi na pytania, które najczęściej zadają kandydaci na studia.


Maturalny detektyw

Tropiciel Maturzysty to wyszukiwarka kierunków studiów dla maturzystów. Specjalnie opracowany system pozwala w szybki i łatwy sposób sprawdzić, które przedmioty zdawać na maturze, by móc ubiegać się o indeks wymarzonego kierunku studiów.


Przyzwyczajmy umysł do sukcesu

Czy zastanawialiście się czasami, co jest warunkiem efektywnego uczenia się? Dlaczego jednym przyswajanie wiedzy przychodzi łatwiej, a innym znacznie trudniej? Otóż za stan ten odpowiedzialny jest nasz mózg. Czego potrzebuje mózg aby prawidłowo funkcjonować?


Niezbędnik studenta

Jak się odnaleźć w nowej studenckiej rzeczywistości? Przybliżamy Wam kilka praktycznych zagadnień, które ułatwią Wam start na uczelni.


We Wrocławiu powstanie Biblioteka Nauk Ścisłych i Technicznych

Biblioteka Nauk Ścisłych i Technicznych powstanie na terenie kampusu Politechniki Wrocławskiej, w ramach projektu BIBLIOTECH.


Absolwenci Politechniki Krakowskiej dobrze sobie radzą na rynku pracy

Czterech na pięciu absolwentów Politechniki Krakowskiej znalazło zatrudnienie na etacie, a prawie dwie trzecie pracujących zarabia powyżej 2 tys. złotych - wynika z badania losów zawodowych osób, które kończyły studia na PK w ciągu czterech ostatnich lat.


Powszechne czesne w Polsce - za wcześnie!

W Polsce na powszechne czesne jest za wcześnie - uważają eksperci z Ernst & Young i Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Proponują utrzymanie podziału na studentów płacących za naukę oraz tych, których studia są finansowane z budżetu państwa.


Kierunki zamawiane

Pierwszy raz od lat uczelnie techniczne cieszą się tak samo dużym zainteresowaniem kandydatów jak uniwersytety. To dzięki promowaniu "kierunków zamawianych".


Debata o kształceniu energetyków jądrowych

Jeśli Polska chce wykorzystać rozwój energetyki jądrowej, musi mieć jak najwięcej specjalistów i zaangażować krajowe firmy.


Technologie Energii Odnawialnej - kierunek studiówna SGGW w Warszawie

Wychodząc naprzeciw wymaganiom rynku na Wydziale Inżynierii Produkcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego uruchomiono makrokierunek Technologie Energii Odnawialnej.

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.tropiciel.maturzysty.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl
Zapraszamy do kontaktu z portalem: kontakt@studiatechniczne.pl