Menu
Rekrutacja na studia
Najbardziej poszukiwane zawody w Polsce i na świecie

Decyzja dotycząca wyboru zawodu jest trudna zwłaszcza dzisiaj. W warunkach bardzo dynamicznego rynku pracy zawód z wielkimi perspektywami w momencie rozpoczęcia edukacji, może być o wiele mniej atrakcyjny w chwili jej zakończenia.

Pewne trendy można jednak przewidzieć. Przez wiele lat poszukiwane (i dobrze opłacane) będą umiejętności techniczne potwierdzone dyplomem inżyniera. Niezmiennie poszukiwani będą wszelkiej maści spece od internetu, na czele z programistami.

Zdaniem "Dziennika Gazety Prawnej" w 2012 roku na drogi z budżetu państwa popłynie 30 mld zł, a liczba budów przekroczy 60 tys. To o połowę więcej niż dwa lata temu. Ministerstwo pracy szacuje, że zatrudnienie znajdzie na nich 100 tys. osób. W tym roku na budowy dróg, dworców kolejowych, stadionów i hoteli powstających w związku z Euro 2012 rekrutowały m.in. Budimex, Mostostal, Skanska czy Strabag. W przyszłym roku to się nie zmieni.

Poszukiwani będą informatycy niemal każdej specjalizacji. Coraz więcej aspektów codziennego życia przenosi się do Internetu, dlatego nic dziwnego, że w wielu raportach jest to najbardziej dynamiczna grupa zawodowa. W tym roku rekrutuje większość firm z sektora nowych technologii, elektroniki, elektroenergetyki, telekomunikacji czy IT. Największe rekrutacje przeprowadzają m.in. Motorola, Siemens, ComArch, Vatenffal i Hearlin. Każda z nich utworzy w tym roku kilkadziesiąt etatów.

Szczególnie duży popyt będzie na programistów, projektantów serwisów www, specjalistów od rozwiązań internetowych (e-commerce), grafików komputerowych, specjalistów ds. projektowania i wdrożenia zintegrowanych pakietów zarządzania firmą, administratorów baz danych, specjalistów ds. zabezpieczeń, administratorów sieci.

  • Kasjer (do 3 tys. zł)

Według prognoz w nadchodzących miesiącach wzrośnie sprzedaż detaliczna, a to powinno przełożyć się na wzrost liczby sklepów i supermarketów. Te jak wiadomo zatrudniają kasjerów oraz sprzedawców.

Zdaniem "Dziennika Gazety Prawnej" w tym roku liczba supermarketów w Polsce ma wzrosnąć z 4,2 tys. do 5 tys. Wartość ich obrotów skoczy o 8 – 10 proc.

  • Księgowy/finansista (do 8 tys. zł)

Najwięcej pracy dla nich będzie w dużych miastach: w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu czy w Gdańsku, gdzie swoje centra finansowe i usługowe mają międzynarodowe koncerny. Szacuje się, że w tym roku w Polsce powstanie 300 nowych centrów. Zatrudnią 5-7 tys. osób, gros z nich to właśnie księgowi i finansiści.

  • Inżynier ds. odnawialnych źródeł energii (do 14 tys. zł)

Europa stawia na ekologię, dlatego znaczenie tego zawodu w ostatnich latach stale rośnie. Inżynierom ds. odnawialnych źródeł energii sprzyjają trendy do ograniczania emisji szkodliwego dwutlenku węgla, a także rozwój nowych technologii w kierunku wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Nowe cele Unii Europejskiej są bardzo ambitne (3x20% + 10%). By je zrealizować potrzeba będzie setek specjalistów ds. odnawialnych źródeł energii, głównie w elektroenergetyce, biopaliwach oraz sektorze ogrzewania i ciepłownictwa.

A jak wyglądają najbardziej przyszłościowe zawody na świecie? Zdaniem portalu ehow.com lista wygląda następująco.

Firmy na całym świecie stale aktualizują oprogramowanie i wprowadzają nowe technologie, stąd niezmienne zapotrzebowanie na programistów. Duże wymagania idą w parze z zarobkami – około 80 000 dolarów rocznie.

  • Profesor szkoły wyższej

Według CNN liczba studentów uczelni na świecie w ciągu najbliższych 10 lat będzie rosła. W przypadku stałego stanowiska wymagany jest doktorat, średnie wynagrodzenie to 50 tysięcy dolarów rocznie.

  • Asystent lekarza

Zachodnie społeczeństwa starzeją się, co zwiększa rynek dla lekarzy, a także ich asystentów. Zajmują się na przykład zapisem historii choroby i umawianiem spotkań. Zarobki na poziomie 70 000 dolarów rocznie.

  • Kierowca autobusu, taksówki i ciężarówki

Kierowców brakuje, zarówno w transporcie publicznym, jak i prywatnych firmach. Niedobór szczególnie odczuwalny jest w wielkich miastach typu Nowy Jork i Londyn. Wynagrodzenie bardzo zróżnicowane i waha się od 20 do 50 tysięcy dolarów rocznie.

Zajmuje się prowadzeniem help desków w korporacjach. Intranet w firmach jest coraz popularniejszy, stąd rosnący popyt administratorów systemów komputerowych. Mogą oni liczyć na 40 000 dolarów rocznie.

  • Fizjoterapeuta

Zabiegami i ćwiczeniami pomaga w rehabilitacji po operacjach chirurgicznych lub urazach. Zarobki na poziomie 60 000 dolarów.

 

Źródło:  www.hotmoney.pl


Polecamy

W trosce o przyszłych studentów

Politechnika Warszawska ma wiele ciekawych propozycji dla młodych ludzi, zainteresowanych naukami ścisłymi. Inicjatywy te mają różnorodną formę – od interaktywnych prezentacji po konkursy internetowe. Stanowią alternatywę dla osób, które oczekują niebanalnego podejścia wykładowców do sposobu przekazywania wiedzy i mogą być dodatkowym impulsem zachęcającym do podjęcia decyzji o wyborze studiów w Politechnice Warszawskiej.


Inżynieria Odnawialnych Źródeł Energii

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy dołączył do grona uczelni publicznych oferujących nowy, interdyscyplinarny kierunek studiów związany z odnawialnymi źródłami energii. Utworzony na Wydziale Inżynierii Mechanicznej kierunek pn. Inżynieria Odnawialnych Źródeł Energii ruszy od października tego roku.


Przewodnik po rekrutacji

Rekrutacja krok po kroku, czyli: Co to jest IRK? Czy opłata rekrutacyjna jest zwracana? Jak zdobyć orzeczenie lekarskie? Poznaj odpowiedzi na pytania, które najczęściej zadają kandydaci na studia.


Maturalny detektyw

Tropiciel Maturzysty to wyszukiwarka kierunków studiów dla maturzystów. Specjalnie opracowany system pozwala w szybki i łatwy sposób sprawdzić, które przedmioty zdawać na maturze, by móc ubiegać się o indeks wymarzonego kierunku studiów.


Przyzwyczajmy umysł do sukcesu

Czy zastanawialiście się czasami, co jest warunkiem efektywnego uczenia się? Dlaczego jednym przyswajanie wiedzy przychodzi łatwiej, a innym znacznie trudniej? Otóż za stan ten odpowiedzialny jest nasz mózg. Czego potrzebuje mózg aby prawidłowo funkcjonować?


Niezbędnik studenta

Jak się odnaleźć w nowej studenckiej rzeczywistości? Przybliżamy Wam kilka praktycznych zagadnień, które ułatwią Wam start na uczelni.


We Wrocławiu powstanie Biblioteka Nauk Ścisłych i Technicznych

Biblioteka Nauk Ścisłych i Technicznych powstanie na terenie kampusu Politechniki Wrocławskiej, w ramach projektu BIBLIOTECH.


Absolwenci Politechniki Krakowskiej dobrze sobie radzą na rynku pracy

Czterech na pięciu absolwentów Politechniki Krakowskiej znalazło zatrudnienie na etacie, a prawie dwie trzecie pracujących zarabia powyżej 2 tys. złotych - wynika z badania losów zawodowych osób, które kończyły studia na PK w ciągu czterech ostatnich lat.


Powszechne czesne w Polsce - za wcześnie!

W Polsce na powszechne czesne jest za wcześnie - uważają eksperci z Ernst & Young i Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Proponują utrzymanie podziału na studentów płacących za naukę oraz tych, których studia są finansowane z budżetu państwa.


Kierunki zamawiane

Pierwszy raz od lat uczelnie techniczne cieszą się tak samo dużym zainteresowaniem kandydatów jak uniwersytety. To dzięki promowaniu "kierunków zamawianych".


Debata o kształceniu energetyków jądrowych

Jeśli Polska chce wykorzystać rozwój energetyki jądrowej, musi mieć jak najwięcej specjalistów i zaangażować krajowe firmy.


Technologie Energii Odnawialnej - kierunek studiówna SGGW w Warszawie

Wychodząc naprzeciw wymaganiom rynku na Wydziale Inżynierii Produkcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego uruchomiono makrokierunek Technologie Energii Odnawialnej.

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.tropiciel.maturzysty.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl
Zapraszamy do kontaktu z portalem: kontakt@studiatechniczne.pl