Menu
Rekrutacja na studia
Praktyki i staże studenckie

Jeśli dopiero zaczynasz swoją drogę zawodową, jesteś zainteresowany odbyciem praktyki najczęściej w międzynarodowej firmie, chcesz zdobyć doświadczenie w pracy z profesjonalnym zespołem - startuj.

Od studentów oczekuje się pewnych predyspozycji, a nie określonych kompetencji czy udokumentowanej fachowej wiedzy. Ważne są zainteresowania dziedziną, chęci i umiejętności szybkiego uczenia się, zaangażowania, inicjatywy czy kreatywności. Istotny może być określony kierunek studiów oraz znajomość języka obcego.

Zapoznaj się z dostępnymi na rynku ofertami praktyk. Zastanów się, gdzie chciałbyś odbyć praktykę i wybierz dla siebie najlepsze miejsce, które jest  zgodne z Twoimi zainteresowaniami i umiejętnościami.

Prześlij swoją aplikację (CV + list motywacyjny) na adres podany w ofercie praktyki. Jeśli spełniasz wymagania, zostaniesz zaproszony na spotkanie rekrutacyjne. Rozmowa umożliwi Ci zaprezentowanie siebie z jak najlepszej strony oraz zdobycie jak największej ilości informacji o interesującym Cię dziale. Firmie natomiast pozwoli na zebranie pełnych informacji o Twoich oczekiwaniach i planach dotyczących kariery zawodowej, jak również umożliwi zapoznać Cię z organizacją i standardami pracy w danym dziale.

Następnie, po pozytywnej rekomendacji przez rekrutera, zostaniesz zaproszony na spotkanie z menedżerem zespołu, do którego poszukiwany jest praktykant. Po pozytywnych wynikach rozmów otrzymasz informacje dotyczące dokumentów potrzebnych do sporządzenia umowy - zlecenia.

Jak aplikować na praktyki?

Wiosną wiele firm ogłasza nabór na praktyki studenckie. Procedury rekrutacyjne trwają czasem od lutego do maja, a staż zaczyna się w wakacje. Studenci, którzy myślą o praktykach wakacyjnych, muszą liczyć się z tym, że czeka ich ostra walka o wolne miejsce. Firmy organizujące praktyki studenckie chcą wybrać najlepszych stażystów - organizacja dobrej praktyki oznacza bowiem wysokie koszty dla pracodawcy. A żadna firma nie chce inwestować w nieodpowiednią osobę i zlecać jej wykonywanie często ważnych zadań. Jest też druga strona medalu - inwestując w przyjmowanie praktykantów firmy często liczą, że spośród grupy studentów uda im się wyłowić osoby, którym będzie można zaproponować stałą pracę - nawet nie zawsze od razu po praktyce, czasem dopiero po zakończeniu przez nich studiów.

Informacje o rekrutacji na praktyki znajdują się najczęściej na uczelniach, targach pracy, w dodatkach prasowych o rynku pracy, w portalach z ogłoszeniami o pracy, na stronach firmowych w zakładce Kariera. Firmy udostępniają formularze rekrutacyjne. Często po wstępnej ocenie dokumentów aplikacyjnych odbywa się też rozmowa kwalifikacyjna, test językowy, a bywa że kandydaci na praktykantów poddawani są sprawdzianom podczas assessement centre.

Wymagania wobec praktykanta

Na praktyki najchętniej przyjmowani są studenci III i IV roku posługujący się językiem angielskim. Firmy szukają studentów kreatywnych, otwartych na nowe wyzwania, potrafiących pracować w zespole, ludzi ze zdolnościami analitycznymi. Istotną kwestią jest kierunek studiów. Pracodawcy chętnie przyjmują tych studentów, którzy szybko potrafią odnaleźć się w nowym środowisku. Nie bez znaczenia są sukcesy naukowe studenta odnoszone na uczelni oraz zorientowanie na osiąganie wyników.

Konkursy dla najlepszych

Popularną formą rekrutacji na praktyki są konkursy, a wśród nich znany wszystkim "Grasz o staż". Do udziału w "Grasz o staż" zapraszani są studenci III, IV i V roku jednolitych studiów magisterskich, studenci III roku studiów licencjackich oraz I i II roku magisterskich studiów uzupełniających, a także absolwenci uczelni, którzy nie przekroczyli 30 roku życia. Nie istotny jest kierunek i tryb studiów. Najważniejsze jest rozwiązanie zadania konkursowego dotyczącego wybranej przez siebie dziedziny.

Aby wziąć udział w konkursie wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy oraz wybrać od 1 do 3 z zaproponowanych zadań, a następnie przesłać w wyznaczonym terminie jego rozwiązanie.

Na zwycięzców czekają merytoryczne, trwające minimum 4 tygodnie praktyki w firmach lub organizacjach pozarządowych, za które otrzymują wynagrodzenie. Doświadczenie poprzednich edycji pokazuje jednak, że 30% laureatów kończy staż podpisaną umową o pracę, a kolejne 30% nawiązuje inną formę współpracy z firmą będącą fundatorem praktyk. Oprócz tego wszyscy laureaci mają możliwość wzięcia udziału w wybranym szkoleniu z wcześniej zaproponowanych tematów, z zakresu umiejętności miękkich. A na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody dodatkowe w postaci szkoleń, kursów językowych oraz studiów podyplomowych.

Zwycięstwo w "Grasz o staż" to mocny punkt w CV, który jest bardzo cenną informacją dla potencjalnego pracodawcy. Jest to także możliwość uczestnictwa w programie ALUMNI "Grasz o staż" zrzeszającym wszystkich dotychczasowych laureatów konkursu.

Kursy letnie

Międzynarodowa organizacja studencka BEST (Board of European Students of Technology) organizuje dla studentów kursy letnie. Do wyboru jest aż 55 lokalizacji w Europie. Na kursy może aplikować każdy student, nie ma ograniczeń co do wieku, wydziału ani kierunku.
BEST organizuje:

  • kursy naukowe,
  • konkursy inżynierskie,
  • kursy dotyczące rozwoju kariery,
  • sympozja na temat edukacji,
  • wyjazdy wypoczynkowe (płatne, nie wymagają wysyłania aplikacji).

Kursy letnie to okazja, by tworzyć modele samolotów w słonecznej Portugalii, poznać urbanistykę w pięknym Wiedniu czy spróbować regionalnych piw radząc sobie z kryzysem ekonomicznym w belgijskim Louvain-la-Neuve i wiele innych.
Polecamy

W trosce o przyszłych studentów

Politechnika Warszawska ma wiele ciekawych propozycji dla młodych ludzi, zainteresowanych naukami ścisłymi. Inicjatywy te mają różnorodną formę – od interaktywnych prezentacji po konkursy internetowe. Stanowią alternatywę dla osób, które oczekują niebanalnego podejścia wykładowców do sposobu przekazywania wiedzy i mogą być dodatkowym impulsem zachęcającym do podjęcia decyzji o wyborze studiów w Politechnice Warszawskiej.


Inżynieria Odnawialnych Źródeł Energii

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy dołączył do grona uczelni publicznych oferujących nowy, interdyscyplinarny kierunek studiów związany z odnawialnymi źródłami energii. Utworzony na Wydziale Inżynierii Mechanicznej kierunek pn. Inżynieria Odnawialnych Źródeł Energii ruszy od października tego roku.


Przewodnik po rekrutacji

Rekrutacja krok po kroku, czyli: Co to jest IRK? Czy opłata rekrutacyjna jest zwracana? Jak zdobyć orzeczenie lekarskie? Poznaj odpowiedzi na pytania, które najczęściej zadają kandydaci na studia.


Maturalny detektyw

Tropiciel Maturzysty to wyszukiwarka kierunków studiów dla maturzystów. Specjalnie opracowany system pozwala w szybki i łatwy sposób sprawdzić, które przedmioty zdawać na maturze, by móc ubiegać się o indeks wymarzonego kierunku studiów.


Przyzwyczajmy umysł do sukcesu

Czy zastanawialiście się czasami, co jest warunkiem efektywnego uczenia się? Dlaczego jednym przyswajanie wiedzy przychodzi łatwiej, a innym znacznie trudniej? Otóż za stan ten odpowiedzialny jest nasz mózg. Czego potrzebuje mózg aby prawidłowo funkcjonować?


Niezbędnik studenta

Jak się odnaleźć w nowej studenckiej rzeczywistości? Przybliżamy Wam kilka praktycznych zagadnień, które ułatwią Wam start na uczelni.


We Wrocławiu powstanie Biblioteka Nauk Ścisłych i Technicznych

Biblioteka Nauk Ścisłych i Technicznych powstanie na terenie kampusu Politechniki Wrocławskiej, w ramach projektu BIBLIOTECH.


Absolwenci Politechniki Krakowskiej dobrze sobie radzą na rynku pracy

Czterech na pięciu absolwentów Politechniki Krakowskiej znalazło zatrudnienie na etacie, a prawie dwie trzecie pracujących zarabia powyżej 2 tys. złotych - wynika z badania losów zawodowych osób, które kończyły studia na PK w ciągu czterech ostatnich lat.


Powszechne czesne w Polsce - za wcześnie!

W Polsce na powszechne czesne jest za wcześnie - uważają eksperci z Ernst & Young i Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Proponują utrzymanie podziału na studentów płacących za naukę oraz tych, których studia są finansowane z budżetu państwa.


Kierunki zamawiane

Pierwszy raz od lat uczelnie techniczne cieszą się tak samo dużym zainteresowaniem kandydatów jak uniwersytety. To dzięki promowaniu "kierunków zamawianych".


Debata o kształceniu energetyków jądrowych

Jeśli Polska chce wykorzystać rozwój energetyki jądrowej, musi mieć jak najwięcej specjalistów i zaangażować krajowe firmy.


Technologie Energii Odnawialnej - kierunek studiówna SGGW w Warszawie

Wychodząc naprzeciw wymaganiom rynku na Wydziale Inżynierii Produkcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego uruchomiono makrokierunek Technologie Energii Odnawialnej.

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.tropiciel.maturzysty.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl
Zapraszamy do kontaktu z portalem: kontakt@studiatechniczne.pl