Menu
Rekrutacja na studia
Debata o kształceniu energetyków jądrowych

Jeśli Polska chce wykorzystać rozwój energetyki jądrowej, musi mieć jak najwięcej specjalistów i zaangażować krajowe firmy.

Uzupełniające studia magisterskie dla energetyków jądrowych organizuje Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Dotąd PW prowadziła te studia we współpracy ze szwedzkim Królewskim Instytutem Technologicznym w Sztokholmie - polscy studenci odbywali tam rok zajęć.

"Na te studia przyjmujemy osoby z dyplomem inżynierskim. Najlepiej po ukończeniu studiów pierwszego stopnia w dziedzinie energetyki, mechaniki, fizyki jądrowej lub chemii jądrowej. Nie ma formalnych ograniczeń, które zabraniałyby nam przyjmować kandydatów po innych studiach, ale nie wyobrażam sobie, żeby osoba z licencjatem np. z psychologii z Uniwersytetu Warszawskiego mogła studiować na tej specjalności, różnice programowe byłyby tak duże, że w zasadzie osoby takie musiałyby nadrobić trzy lata studiów" - powiedział Uzunow.

Jak dodał, zainteresowanie studiami jest duże, zgłaszają się kandydaci nie tylko z Politechniki Warszawskiej, ale też absolwenci studiów pierwszego stopnia z innych uczelni w Polsce. "Nie narzekamy na brak chętnych" - powiedział. To jednak, według niego, nie wystarczy. "Już za późno. Nie zdążymy wykształcić wystarczającej liczby inżynierów do 2020 r., kiedy ma zacząć działać pierwszy blok energetyczny w elektrowni jądrowej" - powiedział Uzunow.

Jego zdaniem, warto jednak wykształcić ich jak najwięcej. "Jeżeli Polska chce w pełni skorzystać z szansy, jaką jest budowa elektrowni i rozwój energetyki jądrowej, to powinna mieć jak najwięcej własnego personelu i w jak największym stopniu zaangażować krajowy przemysł. Oczywiście, można się bez tego obejść, bo wszystko można kupić za granicą, łącznie z ludźmi, ale chyba nie o to chodzi" - dodał.

Polsce powinno zależeć na jak największej liczbie dobrze przygotowanych specjalistów także z tego powodu, że absolwenci polskich uczelni mogą wybrać pracę za granicą. "Z pewnością kraje takie jak USA, Francja, Wielka Brytania, Włochy, Niemcy, będą nam podbierać absolwentów. W skali światowej brakuje 30-40 proc. inżynierów jądrowych. A my nie możemy konkurować płacowo z firmami z tych krajów" - podkreślił. Przy czym, jak zaznaczył, Politechnika Warszawska jest na razie jedyną polską uczelnią, która kształci specjalistów ściśle w dziedzinie energetyki jądrowej. A to stanowczo za mało. Inne uczelnie nie mają na razie jeszcze odpowiednich kadr i najpierw muszą je wykształcić lub pozyskać.

Politechnika Warszawska też doskonali swoich wykładowców. Dr inż. Uzunow opowiadał o stażu naukowym, który odbył we Francji w jednym z dwóch wiodących ośrodków naukowo-badawczych zajmujących się energetyką jądrową. "To był staż sfinansowany z grantu europejskiego dla Politechniki Warszawskiej. Odbyłem go w Saclay pod Paryżem, w ośrodku naukowo-badawczym francuskiej Komisji Energii Jądrowej. Staż dotyczył fizyki reaktorów jądrowych, a zwłaszcza obliczeń i symulacji rozkładu strumienia neutronów" - powiedział Uzunow.

Szkolenia dla polskich wykładowców i innych osób związanych z energetyką jądrową organizuje Ministerstwo Gospodarki. Szkolenie, podzielone na trzy etapy, zaplanowano we francuskich ośrodkach naukowych i zakładach przemysłowych. Pierwszy etap odbył się w listopadzie i polegał na przedstawieniu francuskich doświadczeń oraz obecnego stanu rozwoju energetyki jądrowej w tym kraju, m.in. infrastruktury przemysłowej i naukowej, szkolnictwa wyższego.

Uczestnik tego szkolenia, wykładowca specjalności "Energetyka jądrowa" na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej dr inż. Grzegorz Niewiński powiedział PAP, że ciekawsze, z punktu widzenia wykładowcy będą kolejne etapy. "Drugi etap, który odbędzie się prawdopodobnie po wakacjach, to będzie cykl wykładów i ćwiczeń poświęconych fizyce i chemii jądrowej, budowie reaktorów, obliczeniom i modelowaniu zjawisk zachodzących w reaktorach oraz ochronie radiologicznej. A trzeci etap to będą praktyki w zakładach przemysłowych i ośrodkach naukowych" - powiedział. Na te etapy wykładowcy czekają niecierpliwie, bo to one dadzą im najwięcej rzetelnej wiedzy, którą następnie będą mogli przekazać studentom.

Pierwszy etap, chociaż bardziej przydatny dla przedstawicieli firm lub jednostek badawczo-rozwojowych, dał korzyści także pracownikom akademickim, np. kontakty z naukowcami z Francji, z którymi w przyszłości będą mogli nawiązać współpracę. Ponadto, spotkania z przedstawicielami francuskich firm po raz kolejny dobitnie pokazały, że o polskich młodych inżynierów jądrowych, wykształconych w najbliższych latach, będziemy musieli rywalizować z konkurencją z zachodu.

"Spotkaliśmy się z ludźmi z Gaz de France (GDF), Electricite de France (EDF) i AREVA (przedsiębiorstwo produkujące i eksploatujące reaktory jądrowe - PAP). EDF planuje w najbliższym czasie zatrudnić kilka tysięcy inżynierów energetyków, podobnie GDF. AREVA ma zapotrzebowanie na kilka tysięcy pracowników różnych specjalności" - powiedział Niewiński.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Polecamy

W trosce o przyszłych studentów

Politechnika Warszawska ma wiele ciekawych propozycji dla młodych ludzi, zainteresowanych naukami ścisłymi. Inicjatywy te mają różnorodną formę – od interaktywnych prezentacji po konkursy internetowe. Stanowią alternatywę dla osób, które oczekują niebanalnego podejścia wykładowców do sposobu przekazywania wiedzy i mogą być dodatkowym impulsem zachęcającym do podjęcia decyzji o wyborze studiów w Politechnice Warszawskiej.


Inżynieria Odnawialnych Źródeł Energii

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy dołączył do grona uczelni publicznych oferujących nowy, interdyscyplinarny kierunek studiów związany z odnawialnymi źródłami energii. Utworzony na Wydziale Inżynierii Mechanicznej kierunek pn. Inżynieria Odnawialnych Źródeł Energii ruszy od października tego roku.


Przewodnik po rekrutacji

Rekrutacja krok po kroku, czyli: Co to jest IRK? Czy opłata rekrutacyjna jest zwracana? Jak zdobyć orzeczenie lekarskie? Poznaj odpowiedzi na pytania, które najczęściej zadają kandydaci na studia.


Maturalny detektyw

Tropiciel Maturzysty to wyszukiwarka kierunków studiów dla maturzystów. Specjalnie opracowany system pozwala w szybki i łatwy sposób sprawdzić, które przedmioty zdawać na maturze, by móc ubiegać się o indeks wymarzonego kierunku studiów.


Przyzwyczajmy umysł do sukcesu

Czy zastanawialiście się czasami, co jest warunkiem efektywnego uczenia się? Dlaczego jednym przyswajanie wiedzy przychodzi łatwiej, a innym znacznie trudniej? Otóż za stan ten odpowiedzialny jest nasz mózg. Czego potrzebuje mózg aby prawidłowo funkcjonować?


Niezbędnik studenta

Jak się odnaleźć w nowej studenckiej rzeczywistości? Przybliżamy Wam kilka praktycznych zagadnień, które ułatwią Wam start na uczelni.


We Wrocławiu powstanie Biblioteka Nauk Ścisłych i Technicznych

Biblioteka Nauk Ścisłych i Technicznych powstanie na terenie kampusu Politechniki Wrocławskiej, w ramach projektu BIBLIOTECH.


Absolwenci Politechniki Krakowskiej dobrze sobie radzą na rynku pracy

Czterech na pięciu absolwentów Politechniki Krakowskiej znalazło zatrudnienie na etacie, a prawie dwie trzecie pracujących zarabia powyżej 2 tys. złotych - wynika z badania losów zawodowych osób, które kończyły studia na PK w ciągu czterech ostatnich lat.


Powszechne czesne w Polsce - za wcześnie!

W Polsce na powszechne czesne jest za wcześnie - uważają eksperci z Ernst & Young i Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Proponują utrzymanie podziału na studentów płacących za naukę oraz tych, których studia są finansowane z budżetu państwa.


Kierunki zamawiane

Pierwszy raz od lat uczelnie techniczne cieszą się tak samo dużym zainteresowaniem kandydatów jak uniwersytety. To dzięki promowaniu "kierunków zamawianych".


Debata o kształceniu energetyków jądrowych

Jeśli Polska chce wykorzystać rozwój energetyki jądrowej, musi mieć jak najwięcej specjalistów i zaangażować krajowe firmy.


Technologie Energii Odnawialnej - kierunek studiówna SGGW w Warszawie

Wychodząc naprzeciw wymaganiom rynku na Wydziale Inżynierii Produkcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego uruchomiono makrokierunek Technologie Energii Odnawialnej.

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.tropiciel.maturzysty.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl
Zapraszamy do kontaktu z portalem: kontakt@studiatechniczne.pl