Menu
Rekrutacja na studia
Dziewczyny na Politechniki!

Dziewczyny na Politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! to kampanie, które mają na celu zachęcenie maturzystek do wybierania studiów technicznych-inżynierskich i ścisłych. Pomysłodawcami przyciągania dziewcząt do zapomnianych przez nie kierunków studiów są Fundacja Edukacyjna Perspektywy i Konfederacja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, natomiast o kwestie finansowe związane z kampanią troszczą się same uczelnie.

W ramach akcji co roku na uczelniach technicznych i wydziałach kształcących w kierunkach ścisłych przygotowywane są dni otwarte tylko dla płci pięknej. Podczas dnia otwartego studentki i absolwentki opowiadają uczennicom o blaskach i cieniach studiów ścisłych i technicznych. Maturzystki mogą także obejrzeć specjalistyczne laboratoria i pracownie. Jak zachwala Przewodniczący Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych prof. Antoni Tajduś w wywiadzie przeprowadzonym przez kierownik projektu Biankę Siwińską: Najlepszy informator nie powie im tego, co powiedzą im sami studenci. Tu taka dziewczyna na własne oczy zobaczy i dotknie jak to faktycznie z tymi kierunkami technicznymi jest. Może spotka znajomych, zobaczy ciekawe doświadczenia, zajrzy do laboratoriów, „spróbuje” trochę techniki, która jest fascynująca. Spotkania z okazji Dnia Otwartego Tylko Dla Dziewczyn powodują, że młode panie, przyszłe studentki mają możliwość praktycznego zweryfikowania swoich poglądów. A to jest bezcenne. Młodzi ludzie zbyt często podejmują decyzje o wyborze studiów nie mając na ich temat wystarczających informacji. Nie będziemy oczywiście nikogo ciągnąć za rękę i zmuszać: Ty musisz iść na politechnikę! – ale mamy szansę pokazania, czym jest uczelnia techniczna i jakie horyzonty otwiera. W przyszłym roku Dzień Otwarty Tylko Dla Dziewczyn odbędzie się 11 kwietnia.

Kraje niemieckojęzyczne oraz Stany Zjednoczone sprawdziły już skuteczność takich kampanii. Niemcy, Austria i Szwajcaria miały swój „Girls’ Day”, a USA „Women In Engineering”. W każdym z tych krajów następstwem promocji studiów technicznych i ścisłych była zmiana wyborów edukacyjnych kandydatek na studia, które wyraziły większe niż wcześniej zainteresowanie kierunkami niehumanistycznymi.

W Komitecie Honorowym akcji Dziewczyny na Politechniki! Dziewczyny do ścisłych! zasiadają wyłącznie Panie: Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowanie Elżbieta Radziszewska, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Barbara Kudrycka, Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall, Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak oraz Prezes Urzędu Patentowego RP dr Alicja Adamczak.

W wyniku rekrutacji już po pierwszej kampanii uczelnie odnotowały wzrost liczby studentek od 1 do kilku procent.

Strona Kampanii: dziewczynynapolitechniki.pl.


Wasze komentarze
Czekamy na Twoją opinię.
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  1
Dodaj komentarz:

ksywka

treść


Polecamy

W trosce o przyszłych studentów

Politechnika Warszawska ma wiele ciekawych propozycji dla młodych ludzi, zainteresowanych naukami ścisłymi. Inicjatywy te mają różnorodną formę – od interaktywnych prezentacji po konkursy internetowe. Stanowią alternatywę dla osób, które oczekują niebanalnego podejścia wykładowców do sposobu przekazywania wiedzy i mogą być dodatkowym impulsem zachęcającym do podjęcia decyzji o wyborze studiów w Politechnice Warszawskiej.


Inżynieria Odnawialnych Źródeł Energii

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy dołączył do grona uczelni publicznych oferujących nowy, interdyscyplinarny kierunek studiów związany z odnawialnymi źródłami energii. Utworzony na Wydziale Inżynierii Mechanicznej kierunek pn. Inżynieria Odnawialnych Źródeł Energii ruszy od października tego roku.


Przewodnik po rekrutacji

Rekrutacja krok po kroku, czyli: Co to jest IRK? Czy opłata rekrutacyjna jest zwracana? Jak zdobyć orzeczenie lekarskie? Poznaj odpowiedzi na pytania, które najczęściej zadają kandydaci na studia.


Maturalny detektyw

Tropiciel Maturzysty to wyszukiwarka kierunków studiów dla maturzystów. Specjalnie opracowany system pozwala w szybki i łatwy sposób sprawdzić, które przedmioty zdawać na maturze, by móc ubiegać się o indeks wymarzonego kierunku studiów.


Przyzwyczajmy umysł do sukcesu

Czy zastanawialiście się czasami, co jest warunkiem efektywnego uczenia się? Dlaczego jednym przyswajanie wiedzy przychodzi łatwiej, a innym znacznie trudniej? Otóż za stan ten odpowiedzialny jest nasz mózg. Czego potrzebuje mózg aby prawidłowo funkcjonować?


Niezbędnik studenta

Jak się odnaleźć w nowej studenckiej rzeczywistości? Przybliżamy Wam kilka praktycznych zagadnień, które ułatwią Wam start na uczelni.


We Wrocławiu powstanie Biblioteka Nauk Ścisłych i Technicznych

Biblioteka Nauk Ścisłych i Technicznych powstanie na terenie kampusu Politechniki Wrocławskiej, w ramach projektu BIBLIOTECH.


Absolwenci Politechniki Krakowskiej dobrze sobie radzą na rynku pracy

Czterech na pięciu absolwentów Politechniki Krakowskiej znalazło zatrudnienie na etacie, a prawie dwie trzecie pracujących zarabia powyżej 2 tys. złotych - wynika z badania losów zawodowych osób, które kończyły studia na PK w ciągu czterech ostatnich lat.


Powszechne czesne w Polsce - za wcześnie!

W Polsce na powszechne czesne jest za wcześnie - uważają eksperci z Ernst & Young i Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Proponują utrzymanie podziału na studentów płacących za naukę oraz tych, których studia są finansowane z budżetu państwa.


Kierunki zamawiane

Pierwszy raz od lat uczelnie techniczne cieszą się tak samo dużym zainteresowaniem kandydatów jak uniwersytety. To dzięki promowaniu "kierunków zamawianych".


Debata o kształceniu energetyków jądrowych

Jeśli Polska chce wykorzystać rozwój energetyki jądrowej, musi mieć jak najwięcej specjalistów i zaangażować krajowe firmy.


Technologie Energii Odnawialnej - kierunek studiówna SGGW w Warszawie

Wychodząc naprzeciw wymaganiom rynku na Wydziale Inżynierii Produkcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego uruchomiono makrokierunek Technologie Energii Odnawialnej.

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.tropiciel.maturzysty.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl
Zapraszamy do kontaktu z portalem: kontakt@studiatechniczne.pl