Menu
Rekrutacja na studia
Przyzwyczajmy umysł do sukcesu

Czy zastanawialiście się czasami, co jest warunkiem efektywnego uczenia się? Dlaczego jednym przyswajanie wiedzy przychodzi łatwiej, a innym znacznie trudniej? Otóż za stan ten odpowiedzialny jest nasz mózg. Czego potrzebuje mózg aby prawidłowo funkcjonować?

Przede wszystkim tlenu i odpowiedniego odżywania. Dlatego tak ważne dla pracy umysłowej jest głębokie oddychanie i aktywność fizyczna oraz dostarczanie odpowiedniej porcji energii i składników odżywczych. Najważniejsza jest glukoza (świeże owoce i warzywa), lecytyna (orzechy, soja), sód, potas i żelazo, a także niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (tłuszcze rybie i roślinne tłoczone na zimno). Znacznie poprawi się nasza wydajność umysłowa, jeśli rano zjemy solidne śniadanie.

Tradycyjne nauczanie opiera się na wykorzystaniu lewej części mózgu – analitycznej, logicznej, szeregującej. Włączenie prawej półkuli (odpowiedzialnej za wizje całościowe, obrazy, intuicję, twórczość) sprawi, że będziemy pracować nieporównanie bardziej efektywnie.

Sposoby na zapamiętywanie

Potrzebna będzie umiejętność wprowadzenia się w stan alfa (to stan umysłu, w którym częstotliwość fal mózgowych wynosi 8 do 12 cykli na sekundę, stan optymalny dla zapamiętywania i przyswajania ogromnej ilości informacji). Można to uzyskać na parę prostych sposobów.

Jednym z nich jest relaks (kiedy się stresujemy, blokowany jest przepływ informacji). Należy wybrać sobie jakieś spokojne miejsce i czas, przyjąć wygodną pozycję, zamknąć oczy, rozluźnić mięśnie. Potem powinniśmy wyobrazić sobie (maksymalnie plastycznie, wyraźnie, angażując wszystkie zmysły) wymarzone, bezpieczne, kojące miejsce, najlepiej pośród natury. Pobyć w tym miejscu. Porozkoszować się nim. Poczuć spokój i rozluźnienie. Drugą część relaksu będzie synchronizacja – teraz wyobrazimy sobie, że znajdujemy się na powierzchni naszego mózgu i, ciągnąc za sobą srebrzystą nić, łagodnym, powolnym łukiem przeskakujemy z półkuli na półkulę. Połączymy w ten sposób obydwie półkule mózgu, od podstawy czaszki do płatów czołowych. Powinniśmy umieć znaleźć się w stanie relaksu w bardzo krótkim czasie, np. w ciągu minuty. Można też koncentrować się na czarnym punkcie przez parę minut dziennie, a jeszcze lepiej – widzieć ten punkt na gładkiej powierzchni. Innym sposobem na znalezienie się w stanie „jednoczesnej gotowości i odprężenia” jest wpatrywanie się w kropki o średnicy ok. 1 cm, niebieską i czerwoną, umieszczone blisko siebie na białym tle i oddalenie ich na taką odległość od oczu, aby zobaczyć między nimi trzecia, w kolorze pośrednim. Nasze zdolności twórcze natychmiast odblokuje kilkuminutowe rysowanie lub pisanie „lustrzane”, jednocześnie obiema rękami, tych samych treści.

Przy uczeniu się, relaksie i wchodzeniu w stan alfa niezwykle przydaje się właściwie dobrana muzyka. Musi to być muzyka, w której tempo wynosi 60-70 taktów na minutę, co odpowiada częstotliwości fal mózgowych w tym stanie. Ten warunek spełnia większość kompozycji barokowych. Ogromne znaczenie na koniec ma też motywacja, z jaką przystępujemy do nauki. Powinniśmy widzieć pozytywny finał naszych starań. Przyzwyczajamy umysł do sukcesu. Określmy sobie możliwie jasno i precyzyjnie cel, jaki chcemy osiągnąć, dajmy umysłowi spójną, jednoznaczną wizję tego, co chcemy uzyskać.
Polecamy

W trosce o przyszłych studentów

Politechnika Warszawska ma wiele ciekawych propozycji dla młodych ludzi, zainteresowanych naukami ścisłymi. Inicjatywy te mają różnorodną formę – od interaktywnych prezentacji po konkursy internetowe. Stanowią alternatywę dla osób, które oczekują niebanalnego podejścia wykładowców do sposobu przekazywania wiedzy i mogą być dodatkowym impulsem zachęcającym do podjęcia decyzji o wyborze studiów w Politechnice Warszawskiej.


Inżynieria Odnawialnych Źródeł Energii

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy dołączył do grona uczelni publicznych oferujących nowy, interdyscyplinarny kierunek studiów związany z odnawialnymi źródłami energii. Utworzony na Wydziale Inżynierii Mechanicznej kierunek pn. Inżynieria Odnawialnych Źródeł Energii ruszy od października tego roku.


Przewodnik po rekrutacji

Rekrutacja krok po kroku, czyli: Co to jest IRK? Czy opłata rekrutacyjna jest zwracana? Jak zdobyć orzeczenie lekarskie? Poznaj odpowiedzi na pytania, które najczęściej zadają kandydaci na studia.


Maturalny detektyw

Tropiciel Maturzysty to wyszukiwarka kierunków studiów dla maturzystów. Specjalnie opracowany system pozwala w szybki i łatwy sposób sprawdzić, które przedmioty zdawać na maturze, by móc ubiegać się o indeks wymarzonego kierunku studiów.


Przyzwyczajmy umysł do sukcesu

Czy zastanawialiście się czasami, co jest warunkiem efektywnego uczenia się? Dlaczego jednym przyswajanie wiedzy przychodzi łatwiej, a innym znacznie trudniej? Otóż za stan ten odpowiedzialny jest nasz mózg. Czego potrzebuje mózg aby prawidłowo funkcjonować?


Niezbędnik studenta

Jak się odnaleźć w nowej studenckiej rzeczywistości? Przybliżamy Wam kilka praktycznych zagadnień, które ułatwią Wam start na uczelni.


We Wrocławiu powstanie Biblioteka Nauk Ścisłych i Technicznych

Biblioteka Nauk Ścisłych i Technicznych powstanie na terenie kampusu Politechniki Wrocławskiej, w ramach projektu BIBLIOTECH.


Absolwenci Politechniki Krakowskiej dobrze sobie radzą na rynku pracy

Czterech na pięciu absolwentów Politechniki Krakowskiej znalazło zatrudnienie na etacie, a prawie dwie trzecie pracujących zarabia powyżej 2 tys. złotych - wynika z badania losów zawodowych osób, które kończyły studia na PK w ciągu czterech ostatnich lat.


Powszechne czesne w Polsce - za wcześnie!

W Polsce na powszechne czesne jest za wcześnie - uważają eksperci z Ernst & Young i Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Proponują utrzymanie podziału na studentów płacących za naukę oraz tych, których studia są finansowane z budżetu państwa.


Kierunki zamawiane

Pierwszy raz od lat uczelnie techniczne cieszą się tak samo dużym zainteresowaniem kandydatów jak uniwersytety. To dzięki promowaniu "kierunków zamawianych".


Debata o kształceniu energetyków jądrowych

Jeśli Polska chce wykorzystać rozwój energetyki jądrowej, musi mieć jak najwięcej specjalistów i zaangażować krajowe firmy.


Technologie Energii Odnawialnej - kierunek studiówna SGGW w Warszawie

Wychodząc naprzeciw wymaganiom rynku na Wydziale Inżynierii Produkcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego uruchomiono makrokierunek Technologie Energii Odnawialnej.

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.tropiciel.maturzysty.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl
Zapraszamy do kontaktu z portalem: kontakt@studiatechniczne.pl