Menu
Rekrutacja na studia
Egzamin ustny - pierwsza autoprezentacja

Egzamin ustny – pierwsza autoprezentacja

Autoprezentacja to umiejętny sposób na zaprezentowanie siebie. W zależności od rodzaju sytuacji, która obliguje nas do wystąpienia na przysłowiowej scenie i zaprezentowania spektaklu, w którym to my gramy główną rolę, nasza autoprezentacja powinna być nacechowana elementami, dzięki którym zamierzamy osiągnąć największe korzyści.

W przypadku, gdy scena jest znana szkolna czy uczelniana sala, a widzowie to nauczyciele i przedstawiciele dyrekcji szkoły lub wykładowcy, przedstawienie powinno rządzić się swoimi prawami, a celem stać się umiejętne przekonanie widzów o waszej wiedzy i intelekcie, dojrzałości i umiejętności radzenie sobie w stresującej sytuacji.

Myśląc o autoprezentacji warto pamiętać o zasadach i elementach, jakie składają się na waszą trudną rolę, którą chcielibyście przecież odegrać jak najlepiej. Analizując poszczególne elementy tej roli z pewnością uda się wam zaskoczyć i przekonać widzów o swoim talencie. Skoro każdy z was jest aktorem jedynym w swoim rodzaju poniższe wskazówki traktujcie w odniesieniu do swojej indywidualnej. Postaci, pomimo że są one uniwersalne, każdy z was inną z nich może uznać za najważniejszą.

Dzięki eksponowaniu swoich mocnych stron osobowości jesteście w stanie przekonać do siebie inne osoby. Prezentując do tego posiadaną wiedze i umiejętności dajecie świadectwo swojej dojrzałości. Skoro przed wami egzamin dojrzałości, trzeba się zastanowić, jak ten cel osiągnąć. Przygotowując swoje zaplecze warsztatowe, tezy i opinie, przykłady i tysiące mądrych słów, warto pamiętać, żeby wypowiadać je z przekonaniem. Posiadana wiedzę należy wcześniej spróbować zrozumieć, a nie wyuczyć „na pamięć”.

W trakcie wypowiedzi dobrze jest wykazać się kreatywnością. Wplecenie ciekawostki z pewnością doda waszej wypowiedzi wiarygodności w kontekście znajomości tematu. Mówiąc swoimi słowami, opowiadając, a nie powtarzając z pamięci, łatwiej będzie zapanować nad emocjami. Świadome panowanie nad emocjami pozwoli nacechować wypowiedź swoistą ekspresją, co spowoduje, że stanie się ona jeszcze ciekawsza.

Zanim jednak dojdzie do pierwszego słowa, pojawicie się na scenie i wtedy, już na samym wstępie, możecie zaskarbić sobie przychylność widzów. Ważne jest pierwsze wrażenie, które tworzy się w pierwszej minucie występu. Dlatego tak istotne jest, aby zadbać o schludny wygląd, począwszy od czubka głowy, aż po czubki butów. Szczegóły są bacznie obserwowane przez widzów zasiadających w komisji.

Pod znanym pojęciem komunikacji niewerbalnej kryją się właśnie te elementy, o których powinniście pamiętać. Przed tak ważnym występem, powinno się też przećwiczyć niektóre z nich. Wspomniany już wygląd zewnętrzny, sposób poruszania się, witania się – pogodne „dzień dobry” może rozproszyć niejedną chmurę. Umiejętne operowanie głosem – wyraźne wypowiadanie się, zachowanie kontaktu wzrokowego powoduje, że osoba która utrzymuje ten kontakt wzbudza zaufanie, sympatię. Zachowanie dystansu przestrzennego – aby nie naruszyć przestrzeni przeznaczonej dla widzów i aktora, sposób siedzenia może świadczyć o naszej postawie i stosunku wobec widzów. Bardzo ważnym elementem jest również gestykulacja. Często nasze ciało, szczególnie ręce, choć powinny pomagać, wprowadzają chaos i stwarzają zagrożenie nawet dla widzów. Wasza odpowiedź powinna mieć charakter wypowiedzi ustnej, a nie rękoczynów.

Pamiętajcie, że podczas rozmowy około 35% informacji przekazywanych jest słownie, pozostałe 65% to informacje pozasłowne.

Nie wspomniałam jeszcze o sposobie przekazywania wiadomości, które w przypadku egzaminu ustnego z danego przedmiotu, staną się osią tej prezentacji. Jeśli wasza wiedza została ugruntowana, macie swoje ulubione tematy i potraficie w ciekawy sposób o tym opowiedzieć, to zapewne, pamiętając o pozostałych elementach autoprezentacji, aplauz widzów będzie gwarantowany.

Przed tak ważnym momentem, jakim jest wieloetapowy egzamin dojrzałości lub jeden z wielu etapów sesji, znajdźcie czas dla siebie. Pomyślcie o swoich mocnych i słabych stronach. Wyznaczcie sobie cele i zadania, aby przed komisją zaprezentować mocne strony i nie pozwolić, aby te słabsze stanęły na drodze do pomyślnego zdania egzaminu. Dostrzeżcie swoje atuty i zaakceptujcie słabostki. W ten sposób możecie uniknąć niepotrzebnego rozczarowania.

Nade wszystko, myśląc o egzaminie dojrzałości, ufajcie sobie, swojej pracy, wiedzy i umiejętnościom. Przecież to wy sami wiecie najlepiej ile czasu i wysiłku poświęciliście na przygotowania. Jeśli w toku nauki napotkacie na trudności, zwyczajnie poproście o pomoc nauczycieli, kolegów, rodziców, tych wszystkich, którzy mogą wam jej udzielić. W trakcie waszego występu pamiętajcie, ze wasi widzowie to nauczyciele, ludzie, którzy przez kilak lat przyglądali się waszym zmaganiom, obserwowali i uczestniczyli w chwilach radosnych i smutnych. Są tym razem po drugiej stronie sceny, jednak z pewnością bardzo chcą, aby się wam powiodło. Nie wątpcie w ich zaangażowanie, aby wasz występ wypadł pomyślnie.


Wasze komentarze
Czekamy na Twoją opinię.
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  1
Dodaj komentarz:

ksywka

treść


Polecamy

W trosce o przyszłych studentów

Politechnika Warszawska ma wiele ciekawych propozycji dla młodych ludzi, zainteresowanych naukami ścisłymi. Inicjatywy te mają różnorodną formę – od interaktywnych prezentacji po konkursy internetowe. Stanowią alternatywę dla osób, które oczekują niebanalnego podejścia wykładowców do sposobu przekazywania wiedzy i mogą być dodatkowym impulsem zachęcającym do podjęcia decyzji o wyborze studiów w Politechnice Warszawskiej.


Inżynieria Odnawialnych Źródeł Energii

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy dołączył do grona uczelni publicznych oferujących nowy, interdyscyplinarny kierunek studiów związany z odnawialnymi źródłami energii. Utworzony na Wydziale Inżynierii Mechanicznej kierunek pn. Inżynieria Odnawialnych Źródeł Energii ruszy od października tego roku.


Przewodnik po rekrutacji

Rekrutacja krok po kroku, czyli: Co to jest IRK? Czy opłata rekrutacyjna jest zwracana? Jak zdobyć orzeczenie lekarskie? Poznaj odpowiedzi na pytania, które najczęściej zadają kandydaci na studia.


Maturalny detektyw

Tropiciel Maturzysty to wyszukiwarka kierunków studiów dla maturzystów. Specjalnie opracowany system pozwala w szybki i łatwy sposób sprawdzić, które przedmioty zdawać na maturze, by móc ubiegać się o indeks wymarzonego kierunku studiów.


Przyzwyczajmy umysł do sukcesu

Czy zastanawialiście się czasami, co jest warunkiem efektywnego uczenia się? Dlaczego jednym przyswajanie wiedzy przychodzi łatwiej, a innym znacznie trudniej? Otóż za stan ten odpowiedzialny jest nasz mózg. Czego potrzebuje mózg aby prawidłowo funkcjonować?


Niezbędnik studenta

Jak się odnaleźć w nowej studenckiej rzeczywistości? Przybliżamy Wam kilka praktycznych zagadnień, które ułatwią Wam start na uczelni.


We Wrocławiu powstanie Biblioteka Nauk Ścisłych i Technicznych

Biblioteka Nauk Ścisłych i Technicznych powstanie na terenie kampusu Politechniki Wrocławskiej, w ramach projektu BIBLIOTECH.


Absolwenci Politechniki Krakowskiej dobrze sobie radzą na rynku pracy

Czterech na pięciu absolwentów Politechniki Krakowskiej znalazło zatrudnienie na etacie, a prawie dwie trzecie pracujących zarabia powyżej 2 tys. złotych - wynika z badania losów zawodowych osób, które kończyły studia na PK w ciągu czterech ostatnich lat.


Powszechne czesne w Polsce - za wcześnie!

W Polsce na powszechne czesne jest za wcześnie - uważają eksperci z Ernst & Young i Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Proponują utrzymanie podziału na studentów płacących za naukę oraz tych, których studia są finansowane z budżetu państwa.


Kierunki zamawiane

Pierwszy raz od lat uczelnie techniczne cieszą się tak samo dużym zainteresowaniem kandydatów jak uniwersytety. To dzięki promowaniu "kierunków zamawianych".


Debata o kształceniu energetyków jądrowych

Jeśli Polska chce wykorzystać rozwój energetyki jądrowej, musi mieć jak najwięcej specjalistów i zaangażować krajowe firmy.


Technologie Energii Odnawialnej - kierunek studiówna SGGW w Warszawie

Wychodząc naprzeciw wymaganiom rynku na Wydziale Inżynierii Produkcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego uruchomiono makrokierunek Technologie Energii Odnawialnej.

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.tropiciel.maturzysty.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl
Zapraszamy do kontaktu z portalem: kontakt@studiatechniczne.pl