Menu
Rekrutacja na studia
Organizacje studenckie

Organizacje studenckie

Batalia egzaminów maturalnych, szczęśliwa chwila, kiedy odnajdujemy swoje nazwisko na liście osób przyjętych, a na końcu indeks – przepustka do wstąpienia do braci studenckiej. To z pewnością podniosła chwila, kiedy młody człowiek staje się jednym z wybranych, otrzymuje status studenta, w pełni uprawniający do aktywnej działalności w strukturach uczelni wyższej.

Możliwości zaktywizowania się nie brakuje. Każda uczelnia oferuje kilka czy nawet kilkanaście organizacji, stowarzyszeń, klubów lub kół naukowych, w których młodzi ludzie mogą podjąć działalność zgodną ze swoimi zainteresowaniami.

Najważniejszą organizacją jest Parlament Studencki. Skupia studentów reprezentujących swoich kolegów ze wszystkich wydziałów. Zadaniem jest rozwiązywanie problemów, patronowanie inicjatywom studenckim, uczestnictwo w przyznawaniu pomocy materialnej, opiniowanie decyzji wydawanych przez organy uczelni, ochrona interesów i praw studenckich. To zazwyczaj parlament organizuje imprezy integracyjne dla żaków wstępujących w murach uczelni.

Akademicki Związek Sportowy (AZS) to wyzwanie dla urodzonych sportowców, dla których obowiązkowe zajęcia z wychowania fizycznego to za mało dla utrzymania właściwej kondycji. Związek zrzesza studentów trenujących różne dyscypliny sportu pod okiem trenerów. Jego celem jest stworzenie studentom jak najlepszych warunków do uprawiania kultury fizycznej. AZS organizuje liczne imprezy sportowe: zawody, mecze, wyjazdy rekreacyjne, rajdy, obozy, spływy, rozgrywki ligi uczelnianej oraz Mistrzostwa Szkół  Wyższych.

Niezależne Zrzeszenie Studentów (NZS) skupia ludzi pragnących działać na rzecz społeczności akademickiej, wspierać inicjatywy mające na celu rozwój demokracji, utrwalanie i pogłębianie praw obywatelskich, nauki, kultury sztuki. NZS jest drugą co do wielkości (zaraz po AZS) organizacją studencką w Polsce, funkcjonującą na sześćdziesięciu uczelniach. Obecnie ma stricte studencki charakter, nawiązuje jednak do wartości, które legły u podstaw Zrzeszenia w 1980 roku. NZS organizuje imprezy naukowe, kulturalne, sportowe, edukacyjne.

AIESEC (Association Internatonale des Etudians en Science Economiques et Commerciales) jest największa na świecie organizacją studencką, działającą w kilkudziesięciu krajach, skupiającą studentów oraz świeżo upieczonych absolwentów nauk ekonomicznych i handlowych. Zakres działalności obejmuje programy naukowe związane z rozwojem społecznym, integracją europejską, przedsiębiorczością, edukacją wyższą i odpowiedzialnością sektora biznesu. Realizuje je poprzez cykle seminariów, szkoleń, spotkań, konferencji.

Uzdolnieni wokalnie mają szansę zrealizować się w chórach, istniejących we wszystkich większych ośrodkach akademickich. Przynależność do chóru oprócz regularnych spotkań na próbach (które są jednocześnie okazją do spotkań towarzyskich), daje możliwość odwiedzenia wielu ciekawych miejsc. Obok satysfakcji z uświetnienia swoim występem uroczystości lub uczestnictwa w przeglądach, konkursach i festiwalach chórów, wspólne koncertowanie pozostawia niezapomniane wspomnienia z wizytowanych zakątków nawet na całym świecie, gdzie wyjazd na własną rękę najczęściej pozostawałby jedynie w sferze marzeń.

Od kiedy zgłosiłam się do uczelnianego chóru, śpiewanie stało się moim sposobem na życie. Przede wszystkim wspólne muzykowanie daje mnóstwo radości. Regularne próby po pewnym czasie stają się nie obowiązkiem, a przyjemnością. Jednocześnie są okazją do poznania ciekawych ludzi i nawiązania przyjaźni. Chórzyści są zwykle weseli i bardzo imprezowi. Najciekawszą częścią tego hobby są wyjazdy, zwłaszcza zagraniczne. Dają możliwość zwiedzenia odległych krajów. Podróżowałam z chórami po Ukrainie, Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, Węgrzech i Chile. (Anna, przez 8 lat śpiewała drugim sopranem w chórach akademickich)

Już w szkole podstawowej zacząłem biegać. Najpierw były to biegi na orientację, potem przełajowe. Stąd też naturalną konsekwencją było, że na Akademii Ekonomicznej również trafiłem do sekcji lekkoatletycznej. Szybko zauważyłem, że same treningi to trochę za mało. Kierownik Studium Wychowania Fizycznego i Sportu zaproponował mi, abym reprezentował naszą sekcję w Zarządzie Klubu Uczelnianego AZS, na co przystałem. Po dwóch latach zostałem Prezesem tego Klubu.

Równolegle zostałem przedstawicielem Klubu AZS w Parlamencie Studenckim, Dzięki temu poznawałem wiele ciekawych i sympatycznych osób. Z roku na rok wzrastało również moje zaangażowanie w innych organizacjach Uczelni, m. in. W Senacie Akademii Ekonomicznej.

Wszystkim, którzy na studia dopiero się wybierają proponuje, aby po pierwsze wybrali się na obozy adaptacyjne, które organizują starsi koledzy, bo dzięki nim nie będą czuli się obco na trudnym początku studiów, a oprócz tego mogą się wiele o danej uczelni i „zwyczajach” w niej panujących dowiedzieć. A potem warto do danej organizacji wstąpić, bo to naprawdę dużo daje. (Hubert Gliński, Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, wcześniej Akademii Ekonomicznej, w Poznaniu)

To oczywiście niewielki wycinek bogatego życia studenckiego. Osoby przestępujące próg uczelni znajda szereg lokalnych, uczelnianych organizacji, które pomimo różnorodnych nazw, zawsze mają na celu łączyć aktywnych, chętnych do realizowania wspólnych przedsięwzięć młodych ludzi, gotowych razem urzeczywistniać swoje pasje, a nierzadko dobrze się bawić.


Wasze komentarze
Czekamy na Twoją opinię.
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  1
Dodaj komentarz:

ksywka

treść


Polecamy

W trosce o przyszłych studentów

Politechnika Warszawska ma wiele ciekawych propozycji dla młodych ludzi, zainteresowanych naukami ścisłymi. Inicjatywy te mają różnorodną formę – od interaktywnych prezentacji po konkursy internetowe. Stanowią alternatywę dla osób, które oczekują niebanalnego podejścia wykładowców do sposobu przekazywania wiedzy i mogą być dodatkowym impulsem zachęcającym do podjęcia decyzji o wyborze studiów w Politechnice Warszawskiej.


Inżynieria Odnawialnych Źródeł Energii

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy dołączył do grona uczelni publicznych oferujących nowy, interdyscyplinarny kierunek studiów związany z odnawialnymi źródłami energii. Utworzony na Wydziale Inżynierii Mechanicznej kierunek pn. Inżynieria Odnawialnych Źródeł Energii ruszy od października tego roku.


Przewodnik po rekrutacji

Rekrutacja krok po kroku, czyli: Co to jest IRK? Czy opłata rekrutacyjna jest zwracana? Jak zdobyć orzeczenie lekarskie? Poznaj odpowiedzi na pytania, które najczęściej zadają kandydaci na studia.


Maturalny detektyw

Tropiciel Maturzysty to wyszukiwarka kierunków studiów dla maturzystów. Specjalnie opracowany system pozwala w szybki i łatwy sposób sprawdzić, które przedmioty zdawać na maturze, by móc ubiegać się o indeks wymarzonego kierunku studiów.


Przyzwyczajmy umysł do sukcesu

Czy zastanawialiście się czasami, co jest warunkiem efektywnego uczenia się? Dlaczego jednym przyswajanie wiedzy przychodzi łatwiej, a innym znacznie trudniej? Otóż za stan ten odpowiedzialny jest nasz mózg. Czego potrzebuje mózg aby prawidłowo funkcjonować?


Niezbędnik studenta

Jak się odnaleźć w nowej studenckiej rzeczywistości? Przybliżamy Wam kilka praktycznych zagadnień, które ułatwią Wam start na uczelni.


We Wrocławiu powstanie Biblioteka Nauk Ścisłych i Technicznych

Biblioteka Nauk Ścisłych i Technicznych powstanie na terenie kampusu Politechniki Wrocławskiej, w ramach projektu BIBLIOTECH.


Absolwenci Politechniki Krakowskiej dobrze sobie radzą na rynku pracy

Czterech na pięciu absolwentów Politechniki Krakowskiej znalazło zatrudnienie na etacie, a prawie dwie trzecie pracujących zarabia powyżej 2 tys. złotych - wynika z badania losów zawodowych osób, które kończyły studia na PK w ciągu czterech ostatnich lat.


Powszechne czesne w Polsce - za wcześnie!

W Polsce na powszechne czesne jest za wcześnie - uważają eksperci z Ernst & Young i Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Proponują utrzymanie podziału na studentów płacących za naukę oraz tych, których studia są finansowane z budżetu państwa.


Kierunki zamawiane

Pierwszy raz od lat uczelnie techniczne cieszą się tak samo dużym zainteresowaniem kandydatów jak uniwersytety. To dzięki promowaniu "kierunków zamawianych".


Debata o kształceniu energetyków jądrowych

Jeśli Polska chce wykorzystać rozwój energetyki jądrowej, musi mieć jak najwięcej specjalistów i zaangażować krajowe firmy.


Technologie Energii Odnawialnej - kierunek studiówna SGGW w Warszawie

Wychodząc naprzeciw wymaganiom rynku na Wydziale Inżynierii Produkcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego uruchomiono makrokierunek Technologie Energii Odnawialnej.

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.tropiciel.maturzysty.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl
Zapraszamy do kontaktu z portalem: kontakt@studiatechniczne.pl