Menu
Rekrutacja na studia
Inżynier poszukujący pracy

Efektywne poszukiwanie pracy jest procesem kilkuetapowym, a do każdego z nich należy podejść w sposób dokładny i sumienny – zapewnić to może sukces i zatrudnienie w wymarzonej firmie.

Krok pierwszy to wybór konkretnej oferty pracy lub firmy, do której wyślemy CV i list  motywacyjny na wybrane stanowisko.

Dokumenty aplikacyjne powinny być opracowane z myślą o konkretnej firmie, a nie wysyłane taśmowo. Istotne są również wyraźna czcionka (najlepiej 12 pkt), odpowiednie marginesy i przejrzysty układ. W dokumentach należy podać te miejsca zatrudnienia, wykształcenie i umiejętności, które w szczególny sposób mogłyby zainteresować potencjalnego pracodawcę.

Aplikację należy wysyłać z oficjalnego maila zawierającego nazwisko, a nie ksywkę np. biedrona@trampolina.pl. Kandydat taki nie prezentuje się wówczas jako osoba odpowiedzialna i kompetentna. Curriculum Vitae wraz z listem powinny zostać dołączone w formie osobnych plików do maila zawierającego w treści krótki i uprzejmy zwrot, dla przykładu: Szanowni Państwo, przesyłam aplikację w odpowiedzi na ofertę pracy zamieszczoną w portalu … itd. Taka wiadomość mailowa powinna być również odpowiednio zatytułowana, przy czym często zdarza się, że w ofercie pracy zawarto prośbę o wpisanie konkretnej frazy, np.: rekrutacja/IT-Helpdesk/08.

Kiedy już aplikacja pomyślnie przejdzie przez rekrutacyjne sito kolejnym krokiem staje się rozmowa kwalifikacyjna. Przygotowując się do takiego spotkania należy możliwie najlepiej zapoznać się z historią i ofertą firmy, w której chcielibyśmy zostać zatrudnieni oraz przypomnieć sobie zawartość własnych dokumentów aplikacyjnych. Niezwykle istotnymi również wydają się odpowiedni strój, czyste buty, punktualność oraz kulturalne zachowanie i sposób wypowiadania się. Kwestią absolutnie niedopuszczalną jest zamieszczanie nieprawdziwych informacji w dokumentach aplikacyjnych – podczas rozmowy kłamstwa z pewnością zostaną wykryte i zweryfikowane.

Mniej popularne i rzadziej praktykowane przez polskich pracodawców są inne sposoby rekrutacji – Assessment Center oraz różnego rodzaju testy.

Assessment Centre to metoda, polegająca na sprawdzeniu umiejętności i predyspozycji kandydata do podjęcia pracy na określonym stanowisku. W ramach tzw. Centrum Oceny  wyróżniamy wywiad epizodyczny, podczas którego padają pytania o konkretne sytuacje z życia prywatnego i zawodowego, np. opisz swoje zachowanie w sytuacji bardzo stresowej. Kolejnym jest In-basket, podczas którego z dużej ilości dokumentów należy wybrać kilka do sporządzenia konkretnej analizy, np. podsumowanie wydatków na transport w bieżącym roku. To zadanie pokazuje umiejętność selekcji informacji i pracy pod presją czasu. Z kolei podczas Case study należy zaproponować rozwiązanie konkretnego problemu, który nastąpił w określonym dziale firmy. Pracodawca może także w ramach tzw. próbki czasu sprawdzić podczas określonego czasu, jak kandydat radzi sobie z zadaniami na stanowisku. Umiejętność pracy w grupie weryfikuje metoda dyskusji grupowej, podczas której warto pokazać się jako osoba posiadająca własne zdanie i ciekawe pomysły, jednak przy tym koncyliacyjna i otwarta na opinie oraz pomysły innych członków zespołu.

Osoby rekrutowane mogą także spotkać się z testową formą selekcji kandydatów, która może być jedynie dodatkiem do rozmowy kwalifikacyjnej lub jedyną formą kontaktu z pracodawcą. Testy mogą zawierać pytania otwarte oraz zamknięte (również wielokrotnej odpowiedzi). Sprawdzają wykształcenie i wiedzę, zdolności i predyspozycje oraz cechy osobowości – podczas przeprowadzania testów osoba aplikująca jest rozpoznawana tylko w obrębie jednego lub wszystkich trzech obszarów. Zawsze należy odpowiadać zgodnie z prawdą i posiadaną wiedzą, a na pytania dotyczące cech osobowości intuicyjnie. Niesposób nie zdać takiego testu, ma on bowiem za zadanie jedynie weryfikację – z jednej strony  zadeklarowanych w dokumentach umiejętności pracownika, z drugiej jego dopasowania do sposobu funkcjonowania firmy.


Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  1
~Oakley Eyeglasses Online  2018-03-26 07:15:06
Somebody essentially lend a hand to make severely posts I would state. This is the first time I frequented your website page and so far? I amazed with the analysis you made to create this actual publish extraordinary. Excellent activity! Oakley Eyeglasses Online https://oakleyeyeglassesonline892.wordpress.com
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  1
Dodaj komentarz:

ksywka

treść


Polecamy

W trosce o przyszłych studentów

Politechnika Warszawska ma wiele ciekawych propozycji dla młodych ludzi, zainteresowanych naukami ścisłymi. Inicjatywy te mają różnorodną formę – od interaktywnych prezentacji po konkursy internetowe. Stanowią alternatywę dla osób, które oczekują niebanalnego podejścia wykładowców do sposobu przekazywania wiedzy i mogą być dodatkowym impulsem zachęcającym do podjęcia decyzji o wyborze studiów w Politechnice Warszawskiej.


Inżynieria Odnawialnych Źródeł Energii

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy dołączył do grona uczelni publicznych oferujących nowy, interdyscyplinarny kierunek studiów związany z odnawialnymi źródłami energii. Utworzony na Wydziale Inżynierii Mechanicznej kierunek pn. Inżynieria Odnawialnych Źródeł Energii ruszy od października tego roku.


Przewodnik po rekrutacji

Rekrutacja krok po kroku, czyli: Co to jest IRK? Czy opłata rekrutacyjna jest zwracana? Jak zdobyć orzeczenie lekarskie? Poznaj odpowiedzi na pytania, które najczęściej zadają kandydaci na studia.


Maturalny detektyw

Tropiciel Maturzysty to wyszukiwarka kierunków studiów dla maturzystów. Specjalnie opracowany system pozwala w szybki i łatwy sposób sprawdzić, które przedmioty zdawać na maturze, by móc ubiegać się o indeks wymarzonego kierunku studiów.


Przyzwyczajmy umysł do sukcesu

Czy zastanawialiście się czasami, co jest warunkiem efektywnego uczenia się? Dlaczego jednym przyswajanie wiedzy przychodzi łatwiej, a innym znacznie trudniej? Otóż za stan ten odpowiedzialny jest nasz mózg. Czego potrzebuje mózg aby prawidłowo funkcjonować?


Niezbędnik studenta

Jak się odnaleźć w nowej studenckiej rzeczywistości? Przybliżamy Wam kilka praktycznych zagadnień, które ułatwią Wam start na uczelni.


We Wrocławiu powstanie Biblioteka Nauk Ścisłych i Technicznych

Biblioteka Nauk Ścisłych i Technicznych powstanie na terenie kampusu Politechniki Wrocławskiej, w ramach projektu BIBLIOTECH.


Absolwenci Politechniki Krakowskiej dobrze sobie radzą na rynku pracy

Czterech na pięciu absolwentów Politechniki Krakowskiej znalazło zatrudnienie na etacie, a prawie dwie trzecie pracujących zarabia powyżej 2 tys. złotych - wynika z badania losów zawodowych osób, które kończyły studia na PK w ciągu czterech ostatnich lat.


Powszechne czesne w Polsce - za wcześnie!

W Polsce na powszechne czesne jest za wcześnie - uważają eksperci z Ernst & Young i Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Proponują utrzymanie podziału na studentów płacących za naukę oraz tych, których studia są finansowane z budżetu państwa.


Kierunki zamawiane

Pierwszy raz od lat uczelnie techniczne cieszą się tak samo dużym zainteresowaniem kandydatów jak uniwersytety. To dzięki promowaniu "kierunków zamawianych".


Debata o kształceniu energetyków jądrowych

Jeśli Polska chce wykorzystać rozwój energetyki jądrowej, musi mieć jak najwięcej specjalistów i zaangażować krajowe firmy.


Technologie Energii Odnawialnej - kierunek studiówna SGGW w Warszawie

Wychodząc naprzeciw wymaganiom rynku na Wydziale Inżynierii Produkcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego uruchomiono makrokierunek Technologie Energii Odnawialnej.

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.tropiciel.maturzysty.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl
Zapraszamy do kontaktu z portalem: kontakt@studiatechniczne.pl