Menu
Rekrutacja na studia
Inżynier pracujący w krajach UE

Polscy inżynierowie są bardzo cenionymi specjalistami na europejskim rynku pracy. Kraje Europy Zachodniej oferują absolwentom polskich uczelni technicznych wysokie zarobki i atrakcyjne perspektywy rozwoju zawodowego.

Inżynierów wciąż brakuje, nawet na krajowym rynku pracy. Od dawna powszechnie znanym faktem jest, że dyplom ukończenia studiów inżynierskich gwarantuje dobrze płatną pracę. Dlaczego więc dzieje się tak, że specjalistów z dziedziny technologii jest wciąż mało? Studia techniczne uważa się za trudne i wymagające i jest to główny czynnik demotywujący maturzystów do kontynuowania edukacji w dziedzinie inżynierii. Powodem są również obowiązek ciągłego uzupełniania swojej wiedzy oraz relatywnie niskie zarobki (ok. 2000-2500 zł netto) świeżo upieczonych absolwentów, które jednak rosną z czasem i nabywanym doświadczeniem zawodowym.

Alternatywą w kwestii zarobków jest wyjazd zagraniczny. Polscy inżynierowie są wysoko cenieni z bardzo prostego powodu – w krajach zachodnioeuropejskich studia techniczne trwają 3 lata, w naszym kraju – do niedawna najczęściej 5, natomiast większość studentów i tak decyduje się na podjęcie nauki na studiach uzupełniających magisterskich po studiach inżynierskich trwających 3.5 roku.

Zagraniczne firmy oferują obecnie praktyki i staże w swoich placówkach na targach pracy organizowanych przez politechniki. Coraz częstsze są także oferty pracy zagranicznej dla absolwentów w uczelnianych biurach karier.

Pomocne, choć niekonieczne, jest uznanie dyplomu inżyniera przez FEANI – Europejska Federację Narodowych Stowarzyszeń Inżynierskich. W skład Organizacji wchodzi 27 członków, Polskę reprezentuje Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelna Organizacja Techniczna (FSNT-NOT). FEANI nadaje tytuł inżyniera europejskiego, który jest uznawany w krajach europejskich, w USA i Australii. Aby móc ubiegać się o ten tytuł należy spełnić kilka warunków: ukończyć studia dzienne na kierunku akredytowanym przez FEANI, natomiast łączny okres zdobywania wykształcenia i pierwszych doświadczeń zawodowych musi wynosić co najmniej 7 lat. Warunkiem otrzymania tytułu EUR ING jest również udokumentowana znajomość języka angielskiego, niemieckiego lub francuskiego.

Jeśli absolwent studiów technicznych zdecyduje się na wyjazd zarobkowy zagranicę musi wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii – odległość miejsca zatrudnienia od Polski, znajomość języka nie tylko codziennego, ale także terminologii technicznej, koszty utrzymania względem wysokości zarobków oraz perspektywy swojego rozwoju w branży.

Perspektywa wyjazdu dla młodego inżyniera staje się szczególnie atrakcyjna pod względem finansowym, kiedy przytoczy się średnie zarobki osób z wykształceniem technicznym w krajach UE – we Francji jest to roczne wynagrodzenie rzędu ok. 31 tys. euro, w Niemczech wysokości 40 tys. euro, natomiast w Wielkiej Brytanii waha się pomiędzy 20 tys. a 25 tys. funtów.


Wasze komentarze
Czekamy na Twoją opinię.
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  1
Dodaj komentarz:

ksywka

treść


Polecamy

W trosce o przyszłych studentów

Politechnika Warszawska ma wiele ciekawych propozycji dla młodych ludzi, zainteresowanych naukami ścisłymi. Inicjatywy te mają różnorodną formę – od interaktywnych prezentacji po konkursy internetowe. Stanowią alternatywę dla osób, które oczekują niebanalnego podejścia wykładowców do sposobu przekazywania wiedzy i mogą być dodatkowym impulsem zachęcającym do podjęcia decyzji o wyborze studiów w Politechnice Warszawskiej.


Inżynieria Odnawialnych Źródeł Energii

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy dołączył do grona uczelni publicznych oferujących nowy, interdyscyplinarny kierunek studiów związany z odnawialnymi źródłami energii. Utworzony na Wydziale Inżynierii Mechanicznej kierunek pn. Inżynieria Odnawialnych Źródeł Energii ruszy od października tego roku.


Przewodnik po rekrutacji

Rekrutacja krok po kroku, czyli: Co to jest IRK? Czy opłata rekrutacyjna jest zwracana? Jak zdobyć orzeczenie lekarskie? Poznaj odpowiedzi na pytania, które najczęściej zadają kandydaci na studia.


Maturalny detektyw

Tropiciel Maturzysty to wyszukiwarka kierunków studiów dla maturzystów. Specjalnie opracowany system pozwala w szybki i łatwy sposób sprawdzić, które przedmioty zdawać na maturze, by móc ubiegać się o indeks wymarzonego kierunku studiów.


Przyzwyczajmy umysł do sukcesu

Czy zastanawialiście się czasami, co jest warunkiem efektywnego uczenia się? Dlaczego jednym przyswajanie wiedzy przychodzi łatwiej, a innym znacznie trudniej? Otóż za stan ten odpowiedzialny jest nasz mózg. Czego potrzebuje mózg aby prawidłowo funkcjonować?


Niezbędnik studenta

Jak się odnaleźć w nowej studenckiej rzeczywistości? Przybliżamy Wam kilka praktycznych zagadnień, które ułatwią Wam start na uczelni.


We Wrocławiu powstanie Biblioteka Nauk Ścisłych i Technicznych

Biblioteka Nauk Ścisłych i Technicznych powstanie na terenie kampusu Politechniki Wrocławskiej, w ramach projektu BIBLIOTECH.


Absolwenci Politechniki Krakowskiej dobrze sobie radzą na rynku pracy

Czterech na pięciu absolwentów Politechniki Krakowskiej znalazło zatrudnienie na etacie, a prawie dwie trzecie pracujących zarabia powyżej 2 tys. złotych - wynika z badania losów zawodowych osób, które kończyły studia na PK w ciągu czterech ostatnich lat.


Powszechne czesne w Polsce - za wcześnie!

W Polsce na powszechne czesne jest za wcześnie - uważają eksperci z Ernst & Young i Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Proponują utrzymanie podziału na studentów płacących za naukę oraz tych, których studia są finansowane z budżetu państwa.


Kierunki zamawiane

Pierwszy raz od lat uczelnie techniczne cieszą się tak samo dużym zainteresowaniem kandydatów jak uniwersytety. To dzięki promowaniu "kierunków zamawianych".


Debata o kształceniu energetyków jądrowych

Jeśli Polska chce wykorzystać rozwój energetyki jądrowej, musi mieć jak najwięcej specjalistów i zaangażować krajowe firmy.


Technologie Energii Odnawialnej - kierunek studiówna SGGW w Warszawie

Wychodząc naprzeciw wymaganiom rynku na Wydziale Inżynierii Produkcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego uruchomiono makrokierunek Technologie Energii Odnawialnej.

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.tropiciel.maturzysty.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl
Zapraszamy do kontaktu z portalem: kontakt@studiatechniczne.pl