Newsy
Chińscy naukowcy wydrukowali zdrową nerkę

Drukowanie przestrzenne staje się coraz bardziej popularne. Zapewne większość z Was słyszała o wytwarzaniu w ten sposób przedmiotów codziennego użytku. Jednak naukowcy poszli już zdecydowanie dalej. Chińczykom udało się wydrukować... zdrową nerkę. Ale zanim dowiecie się, jak tego dokonano, to najpierw poznajcie historię druku 3d.


 Początki drukowania przestrzennego sięgają połowy lat 80. i związane są z osobą Charlesa Hulla. Stworzył on stereolitografię, proces addytywnej produkcji elementów prototypowych w przemyśle. Właśnie w tej gałęzi gospodarki drukowanie przestrzenne było głównie wykorzystywane aż do połowy zeszłej dekady. Wtedy to Adrian Bowyer, brytyjski inżynier, zbudował prototypowe urządzenie, które miało zostac przeznaczone dla szerszej liczby użytkowników. Co więcej, jego RepRap, bo tak drukarka się nazywa, potrafił częściowo zrobić swoją kopię!

 

 

Początkowo było to zaledwie kilka elementów (reszta musiała być dodrukowana na zwykłej, wiele razy droższej drukarce 3d), ale z czasem technologia tak się rozwinęła, że obecnie zestaw do samodzielnego zbudowania drukarki kosztuje około 400 dolarów. Jeszcze trzy lata temu było to około 20000 dolarów! W dodatku model jest oparty o otwartą licencje GNU, więc każdy zainteresowany może stworzyć swoją własną wersję.

 

Drukowanie nowej zastawy stołowej, prezentów dla znajomych i wielu innych rzeczy jest w Waszym zasięgu! Uznaje się, że już teraz dzięki drukarce 3d można zaoszczędzić do kilkunastu tysięcy dolarów rocznie. Potrzebny jest do tego oczywiście materiał i specjalistyczna wiedza, ale dla chcącego nic trudnego!

 

Wróćmy do chińskich naukowców. Aby wydrukowac nerkę, musieli najpierw pobrac komórki nerki od dawcy. Następnie namnożyli je w specjalnym żelu., który został umieszczony w drukarce. Maszyna (w której pamięci umieszczono najpierw odpowiednie dane) naniosła go na odpowiednie naczynie i gotowe! Niestety tak stworzonej nerki nie można jeszcze przeszczepić choremu. Potrafi usuwać zanieczyszczenia, ale to przecież nie wystarczy. Jest kilka razy mniejsza i nie posiada naczyń krwionośnych, ani zakończeń nerwowych.

 

Jednak przyszłość wygląda bardzo ciekawie. Naukowcy maja nadzieję, że już niedługo wydrukują nerkę, którą będzie można wszczepić pacjentowi. W przeciągu 10-15 lat planują natomiast uruchomienie masowej produkcji narządów zastępczych. Czekamy z niecierpliwością!

 


Tagi: drukowanie 3d, nowe technologie, medycyna, nauka, technika

Kierunki studiów i specjalności w Międzynarodowej Wyższej Szkole Logistyki i Transportu we Wrocławiu


Budownictwo, logistyka, transport, zarządzanie... Zapoznaj się z ofertą edukacyjną MWSLiT we Wrocławiu!


Ruszyła rejestracja na studia na Politechnice Warszawskiej!


Kandydaci na studia na Politechnice Warszawskiej mogą już korzystać z systemu rejestracji elektronicznej na studia.


Studia informatyczne we Wrocławiu, Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej "Horyzont"


Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej "Horyzont" kształci studentów na kierunkach studiów: automatyka i robotyka, informatyka, bioinformatyka.


Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, studia techniczne, studia artystyczne


WST w Katowicach daje świetny przykład jak doskonale można łączyć studia artystyczne z technicznymi.


Politechnika Śląska w Gliwicach, wydziały, kierunki studiów


Politechnika Śląska w Gliwicach to prężnie działająca uczelnia techniczna, która ma w swej ofercie edukacyjnej również wiele kierunków studiów humanistycznych.


Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.tropiciel.maturzysty.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl
Zapraszamy do kontaktu z portalem: kontakt@studiatechniczne.pl