Newsy

Grafen szansą dla Polski

Grafen już jakiś czas temu został obwołany jednym z materiałów przyszłości, a świat inwestuje w badania nad nim miliardy dolarów. Nieoczekiwanie 2,5 roku temu to polski instytut badawczy ogłosił, że udało mu się stworzyć technologię, która pozwala na produkcję tego materiału w najwyższej jakości. Po takim okresie nikomu nie udało się uzyskać lepszego grafenu, w dodatku Polacy swój wynalazek opatentowali i zaczęli szerzej zakrojoną produkcję!

 

 

Zanim jednak dowiecie się szczegółów, warto byłoby wiedzieć, czym w ogóle to cudo jest. Otóż grafen to płaska struktura, składająca się z połączonych w sześciokąty atomów węgla. By ją sobie wyobrazić, wystarczy przywołac obraz plastra miodu, jedynie pozbawionego trzeciego wymiaru. Grafen jest pojedynczą warstwą atomów węgla i dlatego uznaje się, że jest to materiał 2D. Co jest w nim takiego niezwykłego? Otóż najłatwiej byłoby odpowiedzieć, że wszystko, bo tak często ta wyjątkowa struktura jest przedstawiana, ale wymieńmy chociaż kilka z jego zadziwiających właściwości.

 

Grafen jest twardszy od stali ponad 100 razy, czyni go to najbardziej wytrzymałym materiałem w przyrodzie. Jest jednak przy tym również bardzo elastyczny, lekki i przezroczysty. Jakby było tego mało, jest także świetnym przewodnikiem. Wiele razy lepszym niż krzem, jeśli chodzi o prąd i srebro w przypadku przewodnictwa ciepła.

 

Nic dziwnego zatem, że w 2010 roku Nagroda Nobla trafiła w ręce dwóch naukowców zajmujących się badaniami nad grafenem. Wydaje się, że mamy do czynienia z materiałem marzeń. Pozwoli przede wszystkim na rewolucję w elektronice, gdzie zastąpi krzem. Gdyby można było w jednym momencie wymienić obecne tranzystory na takie zbudowane z grafenu, to moc obliczeniowa komputerów wzrosłaby w jednej chwili około 30 razy. Jednak niemal każda branża odczuje wprowadzenie tego materiału do szerszej dystrybucji. Przeszkodą póki co są ogromne koszty produkcji grafenu.

 

Co czyni polski grafen tak wyjątkowym? Otóż sposób produkcji tego materiału opracowany przez naukowców z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych i Wydziału Fizyki UW pozwala na wyprodukowanie dużych płacht o najwyższej na świecie jakości. Amerykanie również potrafią wytwarzać grafen w dużych kawałkach, jednak polski (na szczęście już objety międzynarodową ochroną patentową) sposób daje materiał o wielokrotnie lepszej jakości, co jest bardzo ważne w perspektywie prób wykorzystania go do produkcji podzespołów elektronicznych. W przypadku amerykańskiej technologii jest to na razie niemożliwe. Krótko mówiąc nasz grafen ma dużo lepsze właściwości i możliwości. Skoro można go w dodatku wytwarzać w podobnej skali, niż gorsze odmiany, to daje to nadzieję na to, że w Polsce powstanie niedługo Dolina Grafenowa, a amerykańska Dolina Krzemowa zostanie tylko wspomnieniem.

 

Jednak by tak się stało musimy zacząć produkować ten materiał przyszłości na przemysłową skalę. Dlatego tak ważne są informacje o tym, że po 2,5 roku od ogłoszenia odkrycia można już kupić polski grafen. Sami zobaczcie, adres to http://www.grapheneshop.pl. Wprawdzie jest on bardzo drogi i raczej póki co będzie kupowany przez inne zespoły badawcze, to pozwala wierzyć, że już niedługo uda nam się wykorzystać nasz wynalazek w przemyśle. W technologię zainwestował już zresztą polski gigant, KGHM, który wykupił 49% udziałów w Nano Carbon, które jest odpowiedzialne za szerzej zakrojoną produkcję i komercjalizację polskiego grafenu, oczywiście ściśle przy tym współpracując z zespołami badawczymi.

 

Sukces zdążyli odtrąbić już politycy, którzy zapowiadają dalsze wspieranie rozwoju polskiej technologii wytwarzania grafenu, a przede wszystkim rozszerzenie spektrum jego wykorzystania do celów komercyjnych. Nic dziwnego, przecież gdyby wszystko nadal szło po myśli naukowców, którzy już niedługo mają zamiar zaprezentować kolejne projekty związane z wykorzystaniem naszego materiału przyszłości, to Polska miałaby szansę na ogromny skok cywilizacyjny. Trzymamy kciuki i czekamy na kolejne wieści!


Tagi: grafen, technologie, przyszłość, produkcja, elektronika, nauka

Kierunki studiów i specjalności w Międzynarodowej Wyższej Szkole Logistyki i Transportu we Wrocławiu


Budownictwo, logistyka, transport, zarządzanie... Zapoznaj się z ofertą edukacyjną MWSLiT we Wrocławiu!


Ruszyła rejestracja na studia na Politechnice Warszawskiej!


Kandydaci na studia na Politechnice Warszawskiej mogą już korzystać z systemu rejestracji elektronicznej na studia.


Studia informatyczne we Wrocławiu, Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej "Horyzont"


Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej "Horyzont" kształci studentów na kierunkach studiów: automatyka i robotyka, informatyka, bioinformatyka.


Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, studia techniczne, studia artystyczne


WST w Katowicach daje świetny przykład jak doskonale można łączyć studia artystyczne z technicznymi.


Politechnika Śląska w Gliwicach, wydziały, kierunki studiów


Politechnika Śląska w Gliwicach to prężnie działająca uczelnia techniczna, która ma w swej ofercie edukacyjnej również wiele kierunków studiów humanistycznych.


Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.tropiciel.maturzysty.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl
Zapraszamy do kontaktu z portalem: kontakt@studiatechniczne.pl