Zawody
Katalog zawodów
Administrator sieci

Kim jest administrator sieci?

Zawód administratora sieci komputerowych jest jedną z podstawowych profesji w branży informatycznej. Osoba ta zajmuje się budowaniem, integracją oraz obsługą sieci komputerowych opartych na różnych architekturach.

Główne zadania administratora to zapewnienie sprawnego funkcjonowania sieci komputerowej w firmie, nadzorowanie pracy składników sieci (serwery, routery, terminale, komputery osobiste) oraz pracowników przy nich zatrudnionych, a także zapewnienie wsparcia technicznego wszystkim użytkownikom sieci.

Dowcipy o administratorach siedzących w swoich kantorkach i wywoływanych przez pracowników do problemów nie mających wiele wspólnego z ich pracą, a raczej z brakiem umiejętności obsługi komputera, odchodzą już w przeszłość. Żadna większa firma nie obędzie się w dzisiejszych czasach bez administratora sieci. Awaria sieci i przestój w pracy z nią związany jest zbyt kosztowny i potrafi sparaliżować funkcjonowanie firmy. Wyobraźmy sobie tego typu awarię np. w redakcji gazety, w agencji prasowej, dużej firmie prawniczej, w banku - w miejscach, gdzie ciągły przepływ danych jest ściśle związany z wykonywaną pracą i z jej jakością.

 

Praca administratora sieci

Najważniejsze zadania jakie ma przed sobą administrator sieci to:

 • konfiguracja powierzonej sieci oraz jej połączenie z sieciami zewnętrznymi
 • zarządzanie bazą użytkowników, zakładanie i usuwanie kont, zarządzanie uprawnieniami
 • definiowanie uprawnień dostępu dla określonych użytkowników np. poprzez hasła
 • dbanie o odpowiednie zapory antywirusowe
 • kontrola pracy komputerów i urządzeń z nimi powiązanych
 • zapewnienie bezawaryjnego działania sprzętu oraz techniczna opieka nad nim
 • ulepszanie sieci poprzez bieżące aktualizacje
 • udzielanie porad technicznych użytkownikom sieci
 • archiwizacja danych
 • wyszukiwanie i diagnozowanie problemów
 • prowadzenie szkoleń

Administrator musi ponadto planować organizację sieci, typ oprogramowania oraz sprzętu przed zainstalowaniem systemów sieciowych, tworzyć scenariusz początkowy (zbiór poleceń), który organizuje środowisko pracy użytkowników podczas wejścia do sieci, organizować pracę na stacjach roboczych, tak aby użytkownicy mieli łatwy dostęp do sieci, tworzyć odpowiednie kolejki i zadania oraz sekwencje operacji sterujących drukarkami i innym sprzętem, otwierać konta pocztowe użytkownikom, udostępniać sobie i innym użytkownikom określone katalogi i pliki, a wreszcie stale nadzorować prace zespołu.

Nieodłączną częścią pracy administratora jest konieczność dokształcania się wraz z pojawianiem się nowych technologii, podnoszenia swoich kwalifikacji i zapoznawania z nowościami na rynku informatycznym. Administrator musi się na bieżąco szkolić i uzupełniać wiedzę, zwłaszcza na temat zabezpieczeń, nowych protokołów przesyłu i nowego sprzętu.

 

Wymagania kierowane względem administratora sieci

Wymagania stawiane administratorom sieci uzależnione są od skali zadania jakie na nich czeka. Preferowane jest wykształcenie wyższe informatyczne lub ekwiwalent wiedzy i doświadczenia potrzebny do zapewnienia poprawności funkcjonowania sieci komputerowej w przedsiębiorstwie. Istotną kwestią jest praktyczna umiejętność administrowania sieciami i systemami komputerowymi, bardzo dobra znajomość systemów operacyjnych, znajomość zagadnień dotyczących bezpieczeństwa w sieci, konfiguracji serwerów. Konieczna jest znajomość baz danych i umiejętność ich obsługiwania. Jak dla każdego informatyka - znajomość angielskiego i/lub niemieckiego jest właściwie nieodzowna.

Administrator musi posiadać także umiejętności programistyczne (często sam pisze program). Zwykle wymaga się też umiejętności administrowania zarówno systemami i sieciami opartymi na Windows, Novell, jak i Linuksie, znajomości zagadnień baz danych, funkcjonujących w sieciach (np. MySQL, Postgres, Oracle), a także wiedzy na temat sprzętu. Administrator może także zarządzać sieciami teleinformatycznymi (np. szkieletowymi), przeznaczonymi do przesyłu sygnału internetowego w różnych prędkościach - zarówno za pomocą kabli (miedzianych, światłowodowych), jak i bezprzewodowo.

Praca administratora sieci komputerowej wymaga kontaktu z innymi pracownikami. Osoba zajmująca ta stanowisko musi więc być osobą łatwo nawiązującą kontakty, o dużej kulturze osobistej. Niezbędne są otwartość i wyrozumiałość. Stanowisko administratora wymaga również odpowiedzialności ze względu na dostęp do bazy danych firmy, a także zależność działania przedsiębiorstwa od prawidłowego funkcjonowania sieci połączeń.

Poza tym istotna w tym zawodzie jest zdolność analitycznego myślenia, umiejętność rozwiązywania praktycznych problemów. Zdarza się bowiem, że administrator sieci musi podjąć zdecydowane i wymagające szybkich decyzji działania, bo często od niego zależy, czy firma ponosi straty czy też nie. Od administratora sieci wymaga się ponadto sumienności i dokładności oraz umiejętności pracy pod presją czasu.

 

Droga kształcenia – jak można zostać administratorem sieci?

Wielu z obecnie pracujących administratorów nie posiada odpowiedniego wykształcenia, ponieważ w czasach, kiedy uczyli się oni i zdobywali pierwsze doświadczenia zawodowe, w Polsce nie istniały jeszcze właściwe dla tego zawodu kierunki studiów. Są to jednak ludzie, którzy zdobywali wiedzę teoretyczną i uczyli się ją stosować w praktyce w pracy, dzięki czemu doskonale opanowują nowe rozwiązania i są świetnie przystosowani do zmian

Aktualnie kierunki i specjalizacje najlepiej przygotowujące do zawodu to informatyka lub elektronika i telekomunikacja ze specjalnościami takimi, jak sieci informatyczne, systemy i sieci komputerowe czy systemy telekomunikacyjne.

 

Z perspektywy rynku pracy

Administrator sieci jest informatykiem, ale jakby z wyższej półki. Ma znacznie większą wiedzę na temat sieci niż przeciętny informatyk, pracuje zwykle w wielkich firmach lub obsługuje kilka mniejszych. Wielkie zapotrzebowanie na administratorów na całym świecie teraz i w przyszłości sprawia, że są oni zarówno doceniani w firmach, jak i dobrze wynagradzani.

Prestiżu administratorom dodają renomowane firmy sieciowe, np. Cisco. Firma ta zorganizowała ogólnoświatową sieć tzw. akademii Cisco przy uczelniach, gdzie szkoli świetnych fachowców i nadaje im tytuły inżynierów Cisco, honorowane na całym świecie i gwarantujące zatrudnienie za przyzwoite wynagrodzenie.

 

 

Polecane strony

http://www.itwadministracji.pl

 

Źródło:

1. Paweł Hebda i Jerzy Madejski "Zawód z pasją", Wydawnictwo Park

2. www.zawodowe.comWasze komentarze

Dodaj »
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  3
~smakosz  2005-12-14 11:37:13
Gdzie moge uzyskac wszystkie inform. wlasnego konta. Wielokrotna proba zalogowania sie nie przynosi efektu z powodu niewlasciwego hasla lub nazwy uzytkownika.
Nie wiem co jest grane!. Pozdrawiam
 
 
~mike  2005-08-05 01:42:03
kurs cisco CCNA na który uczęszczam w pełni nie odzwierciedla wiedzy potrzebnej administratorowi-jego ukończenie z certyfikatem świadczy o znajomości sieci i urządzeń sieciowych cisco (routery,switche,huby), projektowania i wdrażania sieci tego najwiekszego na świecie producenta. Chcąc w pełni pracować jako admin polecam skończyć kurs i zdać certyfikat jednej z firm z określonego systemu operacyjnego np.Microsoft(MCP,MCSA,MCSE) i inne, Linux/Unix, Sun Solaris, FreeBSD lub innego
 
 
~D4V!o  2005-04-11 21:04:20
znam takiego idiote admina szkoły i jak tylko przypomne sobie o nim to od razu źle mi sie robi na samą myśl... koleś jest psychicznie chory ...ale ogolnie jest fajny zawod... polecam ale nie upodobniać sie do idioty Pawła Zawieji...
 
 
~Yand  2004-12-08 21:27:35
 
 
~LUkasjer  2004-11-08 00:29:39
wow
 
 
~cichy  2004-09-20 13:20:08
witam mam 2 pytania czy tytul administrator sieci mozna okreslac jako zawod czy jest to tylko jakas tam umiejetnosc jak to wyglada od strony prwanej i czy jest to poprostu taki zawod ? administrator sieci? 2 pytanie to czy kurs "cisco" jest w stanie mnie przygotowac do pelnienia funkcji jako administratora sieci?i czy po tym kursie bede mogl poslugiwac sie zawodem -administrator sieci? prosze o w miare szybka odpowiedz z gory dzieki cze

 
 
~cichy  2004-09-08 10:04:16
witam mam 2 pytania czy tytul administrator sieci mozna okreslac jako zawod czy jest to tylko jakas tam umiejetnosc jak to wyglada od strony prwanej i czy jest to poprostu taki zawod ? administrator sieci? 2 pytanie to czy kurs "cisco" jest w stanie mnie przygotowac do pelnienia funkcji jako administratora sieci?i czy po tym kursie bede mogl poslugiwac sie zawodem -administrator sieci? prosze o w miare szybka odpowiedz z gory dzieki cze
 
 
~Viper  2003-12-26 02:33:38
Podoba mi się ten zawód i chiałbym go kiedyś móc wykonywać. Czy ktoś mi może odpowiedzieć jakie studia i kierunki powinienem wybrać? A może studia za granicą?Dzieki z góry vdamiann@poczta.onet.pl
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  3
Dodaj komentarz:

ksywka

treść
Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.tropiciel.maturzysty.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl
Zapraszamy do kontaktu z portalem: kontakt@studiatechniczne.pl