Zawody
Katalog zawodów
Konsultant/wdrożeniowiec IT

Kim jest konsultant/wdrożeniowiec IT?

Konsultant wdrożeniowiec zajmuje się wdrażaniem zintegrowanych systemów informatycznych (głównie klasy CMMS, EAM, ERP, ERP II, MRP), które służą do zarządzania przedsiębiorstwem. Do głównych obowiązków konsultanta należy: analiza potrzeb klienta oraz rozwiązanie problemów związanych z użytkowaniem systemu informatycznego, przygotowanie oferty lub prezentacji u klienta, opracowywanie analizy przedwdrożeniowej, oraz projektu wdrożeń, szkolenia dla użytkowników systemu.

 

Praca konsultanta branży IT

Jest to bardzo atrakcyjny zawód , daje możliwość poznania różnych organizacji, ponieważ praca odbywa się w firmie klienta. Realizując projekt, który trwa od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy, można dokładnie przyjrzeć się sposobom zarządzania różnych firm, ich kulturze oraz przebiegom procesów. Różnorodność zadań sprawia, że konsultant IT nie narzeka na nudę. Praca ma charakter zadaniowy, każde kończy się konkretnym rezultatem, więc o rutynie czy braku celowości nie ma tu mowy. Główne zadanie wdrożeniowca branzy IT:

 • tworzy dokumentację, na podstawie której powstanie system dla klienta,
 • przygotowywuje ofertę i prezentacje u klienta,
 • przygotowuje analizy przedwdrożeniowe i opracowywuje projekty wdrożeń,
 • rozwiązuje problemy klientów związane z obsługą systemu informatycznego,
 • przeprowadza szkolenia dla użytkowników systemu w firmie,
 • rozwiązuje problemy związane z użytkowaniem systemu w danej firmie.

 

Droga kształcenia – jak zostać konsultantem IT

Przyszłych wdrożeniowców kształcą politechniki i  wyższe szkoły inżynierskie. Wskazane  kierunki to:

 • informatyka
 • zarządzanie produkcją
 • logistyka.

 

Wymagania stawiane względem konsultantów IT

Zawód ten wymaga ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji i doskonałej znajomości obsługiwanego produktu. Cechy jakie powienien posiadać wdrożeniowiec IT:

 • cierpliwość,
 • wyrozumiałość,
 • komunikatywność,
 • rzetelność,
 • umiejętność pracy w zespole,
 • umiejętność prowadzenie prezentacji i rozwiązywania problemów,
 • dobra organizacja pracy.

Konsultant IT powinien posługiwać się językiem angielskim w stopniu pozwalającym na swobodną komunikację, ale mile widziana jest znajomość przynajmniej dwóch języków obcych. Praca konsultanta wiąże się z dużą odpowiedzialnością, gdyż wszelkiego rodzaju błędy mogą mieć wpływ na jakość pracy całej firmy, w której realizuje wdrożenie.

 

Z perspektywy rynku pracy

W związku z ciągłym rozwojem branży informatycznej w naszym kraju, osoby posiadające odpowiednie umiejętności i doświadczenie nie powinny mieć większych trudności z podjęciem pracy. Rozwój zawodowy i możliwości awansu zależą od firmy, w której pracuje konsultant IT. Rozwiązaniem może być także założenie własnej firmy i wdrażanie systemów informatycznych jednego z wielu dostawców na rynku.

 

Wynagrodzenie

Wynagrodzenie w dużej mierze  zależy od regionu kraju, zakresu obowiązków i ich znaczenia dla firmy czy produktu. Istotnym wyznacznikiem jest również siła rynkowa producenta i oczywiście doświadczeń i kwalifikacji.

 

Polecane strony

http://erp-portal.pl/index.php

 

Żródło

www.erp-portal/index.php

Wasze komentarze

Dodaj »
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  1
~wdrozeniowiec  2015-03-27 17:53:53
praca w sumie ciężka, bo łączy w sobie wiele musisz być jednocześnie informatykiem wsparcia, szkoleniowcem z cierpliwością a z drugiej strony cały czas dbać o dobry wizerunek bo jesteś reprezentantem firmy. Kolejna sprawa to oczywiście nycie ciągle w podróży bo klienci są z całej Polski - zarobki od 5tyś netto w góre - firmy które płacą mniej to po prostu Cię okradają.
 
 
~Ero  2013-03-04 11:21:46
JEŚLI MOŻESZ POJEL POSYP ZEWSZĄD GŁOSY MAM JUŻ TEGO DOSYĆ kAC gIGANT GDZIE MÓJ PIENIĄDZ PROSI SIE O REMONT ;p
 
 
~gościu  2011-03-23 21:47:20
przy okazji polecam portal, z którego jest artykuł, branża edukacyjno-informatyczna, wersja beta, ale i tak ok
 
 
~25latek  2010-12-22 22:39:32
Co do kształcenia najlepsza droga to Informatyka i Ekonometria kształcić się pod systemy informatyczne e-biznesu. A potem podyplomowe związane z systemami ERP. Praca wdrożeniowiec to marzenie :)
 
 
~o,O  2010-10-26 21:26:05
system komputerowy to nie tylko windows czy linux, ale też sprzęt - jednostka centralna i urządzenia wejścia / wyjścia.
 
 
~chyba trzeba to uaktualnić  2009-01-11 19:37:05
pracownik HelpDesku w dziale IT lub konsultant-wdrożeniowiec dostawcy systemu
 
 
~definicja_systemu_komputerowego  2009-01-11 19:31:14
System komputerowy - system operacyjny (ang. operating system), OS Program, który sprawuje pełną kontrolę nad działaniem komputera i pełni funkcję pośrednika między użytkownikiem a systemem komputerowym. Uruchamiany jest po włączeniu komputera i działa aż do jego wyłączenia. Do zadań systemu operacyjnego, częściowo zlecanych mu przez użytkownika, należy m.in.: wykonywanie operacji na plikach (np. kopiowanie, przenoszenie), zapewnienie komunikacji między wszystkimi elementami i urządzeniami komputera, kontrola urządzeń wejścia/wyjścia, uruchamianie programów. Znane systemy operacyjne: MS DOS, Windows (wersje 3.11, 95, 98) i Linux dla komputerów IBM PC oraz Unix dla większych komputerów. W obecnie produkowanych systemach operacyjnych jest wykorzystywany graficzny interfejs użytkownika. Warstwy systemu komputerowego [edytuj] Struktura systemu komputerowego składa się z pięciu zasadniczych warstw tj. warstwa sprzętowa, system operacyjny, programy narzędziowe, programy użytkowe i użytkownicy. Sprzęt, czyli procesor – zwany też jednostką centralną, pamięć i urządzenia wejścia i wyjścia, to podstawowe zasoby systemu komputerowego. Programy użytkowe (aplikacje) – kompilatory, systemy baz danych, gry komputerowe lub programy handlowe – określają sposoby użycia tych zasobów do rozwiązania zadań stawianych przez użytkowników. Zazwyczaj istnieje wielu różnych użytkowników (ludzie, maszyny, inne komputery) zmagających się z rozwiązywaniem różnych zadań. Odpowiednio do rozmaitych potrzeb może istnieć wiele różnych programów użytkowych. System operacyjny nadzoruje i koordynuje posługiwanie się sprzętem przez różne programy użytkowe, które pracują na zlecenie różnych użytkowników. Sprzęt – zapewnia podstawowe możliwości obliczeniowe (procesor, pamięć, urządzenia wejścia/wyjścia) – podstawowe zasoby systemu komputerowego. Oprogramowanie systemowe – kontroluje i koordynuje użycie zasobów sprzętowych poprzez różne programy użytkowe dla różnych użytkowników. Warstwa tworzona poprzez twórców systemu operacyjnego – są to zazwyczaj wysoko wyspecjalizowani specjaliści Oprogramowanie narzędziowe – wspomaga zarządzanie zasobami sprzętowymi poprzez dogodne interfejsy użytkowe oraz usprawnia, modyfikuje oprogramowanie systemowe, zazwyczaj pisane przez niezależnych programistów którzy mają na celu usprawnienia wykonywania programów w bardziej wygodny i wydajny sposób, a przy tym często eliminują błędy czy też niedociągnięcia oprogramowania systemowego. Oprogramowanie użytkowe – określają sposoby, w jakie zostają użyte zasoby systemowe do rozwiązywania problemów obliczeniowych zadanych przez użytkownika (kompilatory, systemy baz danych, gry, oprogramowanie biurowe), tworzone przez programistów. Użytkownicy – ludzie, maszyny, inne komputery, mają bezpośredni kontakt z oprogramowaniem użytkowym.
 
 
~hehe  2009-01-09 18:40:28
Doradca d/s systemów komputerowych ale kurcze jakich? Czy tu chodzi o DOSa, Windows 3.11, czy może Subiekta z przed 10 lat? a może o SAPa ? :)))
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  1
Dodaj komentarz:

ksywka

treść
Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.tropiciel.maturzysty.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl
Zapraszamy do kontaktu z portalem: kontakt@studiatechniczne.pl