Zawody
Katalog zawodów
Architekt krajobrazu

Kim jest architekt krajobrazu?

Architekt krajobrazu zajmuje się szeroko pojętą opieką nad terenami zielonymi - urządza, utrzymuje (tzn. pielęgnuje rośliny, konserwuje obiekty małej architektury i elementy wyposażenia) oraz wykonuje prace pomocnicze przy projektowaniu obiektów architektury krajobrazu. Organizuje i nadzoruje prace związane z urządzaniem i utrzymaniem obiektów architektury krajobrazu na terenie miast i obszarów wiejskich.

W zakres jego kompetencji wliczamy:

 • ochronę zasobów naturalnych oraz przywracanie zdegradowanych terenów do użyteczności,
 • wskazywanie sposobów na minimalizowanie zniszczeń dokonywanych przez człowieka na terenach zielonych,
 • opracowywanie planów ochrony parków krajobrazowych i narodowych oraz pomników przyrody,
 • rewaloryzacja obszarów miejskich oraz opracowywanie projektów zagospodarowania obszarów poprzemysłowych i porolniczych,
 • kierowanie i kompleksowy nadzór nad pracami związanymi z tworzeniem terenów zielonych,
 • opracowywanie zasad pielęgnacji i eksploatacji nowopowstających i już istniejących obszarów zieleni.

 

Praca architekta krajobrazu

Praca architekta krajobrazu polega głównie na projektowaniu i zakładaniu obszarów terenów zielonych zarówno dla osób prywatnych, jak i dla właścicieli budynków użyteczności publicznej czy spółdzielni mieszkaniowych. Architekt krajobrazu w ramach wykonywania sowich zadań zawodowych  zajmuje  się świadomym kształtowaniem przestrzeni zarówno za pomocą elementów przyrodniczych krajobrazu jak i elementów budowlanych tzw. obiektów małej architektury (tj. pomniki, murki, ławki czy nawet kosze na śmieci). W kształtowaniu przestrzeni jednym z motywów zasadniczych jest oczywiście szata roślinna, dlatego też w swojej pracy architekt krajobrazu musi zajmować się również doborem roślin do nasadzeń, pracami geodezyjnymi dotyczącymi zakładania trawników, rabat bylinowych, nasadzeń drzew i krzewów oraz uprawą i nawożeniem gleby.

 

Wymagania kierowane względem architekta krajobrazu

Wymagania formalne stawiane osobom ubiegającym się o pracę w charakterze architekta krajobrazu obejmują najczęściej:

 • znajomość programów typu CAD,
 • rozeznanie w zagadnieniach budowlanych i architektonicznych,
 • dobrą organizacją pracy i umiejętność pracy w zespole,
 • znajomość roślin, nawierzchni i małej architektury,
 • znajomość zasad kosztorysowania,
 • posiadanie prawa jazdy kat. B (co najmniej) oraz doświadczenie w prowadzeniu samochodu.

Ponadto, pracując z żywą roślinnością - ciągle zmieniającą swe formy i podlegającą prawom przyrody - architekt krajobrazu powinien być dobrym obserwatorem – wnikliwym i dociekliwym. Znając i odpowiednio wykorzystując zależności między glebą, roślinami a klimatem może on właściwie urządzić i pielęgnować powierzone tereny. Gruntowna i wszechstronna wiedza teoretyczna i praktyczna umożliwia architektowi krajobrazu tworzenie właściwych dla danych roślin warunków siedliskowych co wpływa na ich wzrost, rozwój i walory dekoracyjne. Bardzo ważną sprawą w tym zawodzie jest również sumienność, dokładność, punktualność, precyzja i odpowiedzialność.

 

Droga kształcenia – jak można zostać architektem krajobrazu?

Architekt krajobrazu, w przeciwieństwie do architekta budowlanego, nie musi ubiegać się o uprawnienia zawodowe. Tytuł zawodowy architekta krajobrazu otrzymuje się po ukończeniu studiów inżynierskich lub magisterskich na kierunku architektura krajobrazu. W naszym kraju ochroną tytułu zawodowego architekt krajobrazu zajmują się Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz organizacje z nim współpracujące, takie jak Polskie Stowarzyszenie Wykonawców Terenów Zieleni i Architektów Krajobrazu.

 

Z perspektywy rynku pracy

Zawód architekt krajobrazu bywa traktowany nieco po macoszemu, jako gorsza wersja architekta. Jest to jednak zawód bardzo twórczy, wymagający szerokiej wiedzy i umiejętności z zakresu utrzymywania dobrostanu roślinności, jak i wysoce rozwiniętego zmysłu plastyczno-estetycznego.

 

Polecane strony

www.architekturakrajobrazu.info

www.krajobrazu-architektura.com

 

Wasze komentarze

Dodaj »
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  3
~architekt krajobrazu  2016-08-02 18:17:21
nie ma pracy po tym, chyba, że lubicie ciężką pracę przy odchwaszczaniu, sadzeniu, etc.
 
 
~koniec arch. kraj?  2016-07-23 11:49:35
architektura krajobrazu- kierunek o który 10 lat temu biło się mnóstwo osób. Dwa dni egzaminu z rysunku, bo chętnych było ponad 300 na 80 miejsc. Od kilku lat organizowane są 3 nabory, 3 egzaminy. To już koniec :(
 
 
~rysownik  2015-09-14 12:52:37
już na wstępie w przypadku egzaminu z rysunku, kryteria oceniania od czapy, kierunek ma w nazwie architektura, ludzie którzy uczyli się rysunku architektonicznego ( swoją drogą na stronie uczelni wisi co roku info, że oceniają umiejętność opanowania proporcji, zasad kompozycji, perspektywy)dostają mniej niż połowę punktów możliwych do zdobycia. Co roku jest wiele osób,które nie opanowały znajomości podstawowych zasad rysunku a dostawały bardzo dużo punktów. Wiem co mówię, widziałem te rysunki ocenione.
 
 
~bez perspektyw  2015-09-14 12:43:40
Czasy świetności kierunku- architektury krajobrazu dawno minęły. Sam program przedmiotów i podejście pozostawało wiele do życzenia, przedmioty projektowe-inżynierskie prowadzone przez artystów plastyków po ASP, gdzie liczyło się to jak bardzo pomysł jest kreatywny- czyt. oderwany od rzeczywistości a zwracanie uwagi na wymiarowanie, grubość linii oraz to czy ten projekt da się zrealizować pozostawało u niektórych prowadzących kwestią nie istotną.
 
 
~absolwent  2015-08-23 22:44:17
Bez sensu studiować po to, by być bezrobotnym albo projektantem na zasiłku, bo obecnie półgłówki po tym kierunku pozostające na utrzymaniu rodziców psują rynek wykonując projekty po cenach zupełnie symbolicznych. W ten sposób nie da się żyć
 
 
~architekt krajobrazu  2015-07-26 13:33:02
Ukończyłam studia na tym kierunku.Studia świetne, ale po nich brak pracy, chyba że ciężka, fizyczna przy zakładaniu ogrodów, ale do tego nie potrzeba nawet inżyniera.
 
 
~Kaszmir  2014-07-07 10:25:29
Trzeba się dobrze zastanowić przed wyborem tego kierunku. Mało perspektyw a wszystkie miejsca już dawno obsadzone. Jak to mawiał Newton "Masa ciągnie w dół" i tak właśnie jest w tym przypadku. Bardzo dużo bezrobotnych absolwentów a uczelni z tym kierunkiem przybywa jak grzybów po deszczu co widać ze dla branży jest katastrofalne. Ja na podstawie własnego przykładu odradzam.
 
 
~TAK 2 klasa  2014-06-24 21:06:59
siemanko ;) Jestem w technikum architektury krajobrazu 2 klasa, właśnie skończyłem drugą i będę już trzecioklasistą :D kierunek jak najbardziej bardzo fajny widziałem pytanie związane z matematyką... mamy rozszerzoną matematykę tak samo jak i biologię, ale matematyka już zależy od nauczyciela, my mamy ogólnie to samo co inne klasy tylko że robimy trochę bardziej skomplikowane zadania :) a poza tym, przyjemne przedmioty zawodowe ale też dużo kucia na pamięć (rośliny ozdobne łacina i polski), idę nową podstawą programową i w tym roku mieliśmy pierwszy nowy egzamin zawodowy, muszę przyznać że część teoretyczna była trudniejsza niż praktyczna, naprawdę. Tylko 5 pytań było z roślin ozdobnych a reszta czyli 35 pytań z urządzania i pielęgnacji terenów zieleni.. a praktyczny był podejrzanie łatwy, co potem się okazało że naprawdę był łatwy :) polecam ten kierunek, po zdobyciu obydwu kwalifikacji po tym technikum otrzymujemy tytuł architekta krajobrazu + matura :) tak więc ja nawet nie zamierzam iść na studia po tym kierunku tylko albo do znajomych do firm ogrodowych lub zakładam szkółkę krzewów ozdobnych :)
 
 
~m.lko  2014-06-07 10:23:08
Witam. Interesujesz się architekturą? Marzysz o takich studiach? Jesteś prawdziwy pasjonatem? Chcesz się sprawdzić? Mam coś dla Ciebie!!! Posiadam min. 14 ebooków, które mogą Ci ułatwić ścieżkę kariery!!! Pisz na gg 50741873 lub na maila: clarise.25.09@gmail.com
 
 
~wielkopolanka  2014-06-04 19:04:34
Jarmag, mowisz, ze skonczylas architekture krajobrazu na UP w Poznaniu. Wlasnie sie zastanawiam czy na to skladac papiery. Napisz mi prosze czy wstepny egzamin z rysunku byl trudny? i czego wymagali?
 
 
~Rafi  2014-06-02 10:44:10
W artykułach pisanych przez "specjalistów" zawsze to tak ładnie brzmi... Prawda jest dużo bardziej skomplikowana. 1 - Z twórczością to ma mało wspólnego, przynajmniej w Polsce. Używasz tego co się sprawdza i jest akurat w szkółce. Niskie ceny i duża konkurencja nie pozwalają na myślenie. Projektujemy głównie sprawdzone kompozycje bo trzeba zrobić następny projekt bo ZUS wyciąga łapy po kasę; 2 - Nauczanie architektów kraj. zmieniło się w poważny biznes. Śmiało możną to nazwać polską fabryką architektów krajobrazu. Jak tak można psuć rynek i produkować bezrobotnych? 3 - Obrzydliwe kłamstwa na studiach dające złudne wrażenie, że jest się specjalistą który zbawi świat i stworzy lepsze warunki do życia - oj ile ja się tego dziadostwa nasłuchałem na prezentacjach. Przecież chodzi o to by zarobić, żyć, jeść i mieć czas wolny dla siebie (narty, wycieczka, nurkowanie) a nie notoryczne przynoszenie pracy do domu i projektowanie skwerów dla żuli i cyganów. Tak to głównie dla niech projektuje się takie miejsca; 4 - Głównym problemem jest niepewność i nieprzewidywalność (co miesiąc to samo pytanie - jak przeżyć w przyszłym miesiącu ) dodatkowo nieubłagana zima i to pieruńskie odśnieżanie ( o 3-4 nad ranem zanim ludzie wyjdą do pracy). 5 - Pisać można naprawdę wiele ale najlepiej podsumował ten zawód developer dla którego miałem okazję pracować - "Nikt normalny nie liczy się ze zdaniem architektów krajobrazu, bo wymyślają głupoty za kupę kasy"
 
 
~Magda  2014-05-27 07:59:27
Ten kierunek to idiotyzm. Zrobiono coś co jest pomiędzy urbanistą a ogrodnikiem bez konkretnej wiedzy technicznej. Taka osoba potrafi tylko szkicować drzewka no i jak z taką wiedzą ma przetrwać na rynku pracy?. Ktoś wymyślił całkiem niezły pomysł na zarobienie kasy na studentach.
 
 
~jjj  2014-03-29 21:46:04
A czy po liceum Biol-chem bdęde mogła isć na studia związane z architektura przestrzenna? ;o
 
 
~LOLUś  2014-03-05 18:03:05
Hej , jestem w 1 klasie technikum o profilu energetycznym , chciał bym sie przenieść do szkoly o profilu Architekt Krajobrazu czy jest tam wymagany wysoki poziom matematyki? bo w technikum miałem problem z rozszerzoną Bardzo prosze o odpowiedz.:)
 
 
~jarmag  2014-03-04 12:40:20
hej. skończyłam technikum architektury krajobrazu. Studiowałam na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Muszę powiedziec że w technikum więcej nauczyłam się niz na studiach. W szkole średniej uczą więcej rzeczy potrzebnych do wykonywania zawodu. Po studiach jest dokument (papier) i nic więcej. Trzeba zaznaczyc że ten tytuł nic nam nie daje, ponieważ jeśli chodzi o prawa do podpisywania dokumentów, wymaganych to musi byc urbanista. Czyli nasze projekty musi podpisac urbanista. Miło uczymy się tyle lat a nie możemy podpisac sobie nawet "głupiego" murka oporowego na fundamencie:) Wznioski technikum super dużo się w nim nauczyła- studia tragedia. A UP Poznan nie jest uczelnią marzeń.
 
 
~  2014-02-18 17:12:09
hej . Mam mały problem , bo bardzo chciałabym się wybrać do technikum architektury krajobrazu . Rysować nawet umiem , geografię i biologię lubię tylko nie ogarniam matmy , lecę na dwójach . Czy mam szanse przetrwać w tym zawodzie ? Katka333@interia.eu
 
 
~asia  2014-01-27 22:26:31
Na studiach wymagają tylko "kucia" i umiejętności szkicowania. Wszystkiego co potrzebne w zawodzie musicie uczyć się sami. Nie ważne czy to uczelnia państwowa czy prywatna, ponieważ na żadnej z nich program nie przygotuje do pracy w zawodzie... niestety takie realia. Z perspektywy czasu myślę, że lepiej bym zrobiła studiując na uczelni prywatnej bo na 100% was przyjmują (nawet z religioznawstwem) a nauczą tego samego co na państwówkach. Zaoszczędzicie dużo stresu i czasu, jedyny minus to, że trzeba płacić. Ja studiowałam przez I rok dziennie we Wrocławiu, w drugim roku przeniosłam się na zaoczne i szukałam praktyk w zawodzie. Szczęśliwie znalazłam pracę, na zlecenie ale jednak coś płacili). Dlatego obecnie na mało mi zależy na studiach, bo różnica między uczelnią a realiami jest przerażająca!!! Studia robicie dla siebie i dla mamy, pracodawca ich nie potrzebuje zwłaszcza w tym zawodzie...
 
 
~Kamil  2014-01-27 22:01:04
Jeśli poważnie myślicie o swojej przyszłości to odradzam architekturę krajobrazu. Poczytajcie komentarze na licznych forach. Nie ma po tym pracy, a płaca jest żałosna. Wielki medialny bum tego zawodu to bańka mydlana! poczytajcie zanim się na to zdecydujecie.
 
 
~xxx  2014-01-26 07:27:36
Hej, mam pytanko co do architekta krajobrazu: z jakich przedmiotów trzeba się dobrze uczyć. Bo ja za jakiś czas koncze gimnazjum i chciałabym iść na ten zawod. I gdzie można dobra prace architekta krajobrazu znaleźć? Bardzo mi to potrzebne jak ktoś wie proszę pisac: alawysk@wp.pl.
 
 
~piter4197  2013-11-14 20:43:01
Cześć chcem iść na architekta zawodu tyljo nie wiem z vzego mam miec dobre oceny na świadectwie i czy lepsze jest technikum czy liceum. Pisać na ten e-mail : brzostek112@wp.pl
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  3
Dodaj komentarz:

ksywka

treść
Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.tropiciel.maturzysty.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl
Zapraszamy do kontaktu z portalem: kontakt@studiatechniczne.pl