Zawody
Katalog zawodów
Programista

Kim jest programista?

Programistyka jest jedną z bardziej prestiżowych i najlepiej opłacanych specjalności wśród informatyków. Programista, zwany także koderem, zajmuje się tworzeniem programów przy pomocy specjalnych języków programowania(C, C++, Objective C, C#, Visual Basic, Java, Delphi, Cobol, PHP, Perl, Python, Ruby). Najczęściej programista specjalizuje się w jednym z takich języków, co odznacza się przy zajmowanym przez niego stanowisku – Programista C++ czy Programista Java.

Międzynarodowy Dzień Programisty jest obchodzony 7 stycznia. Co ciekawe za pierwszego programistę uznaje się kobietę – hrabinę Adę Lovalace, która w 1842 roku opracowała algorytm w formie instrukcji przeznaczonych do wykonania na tzw. maszynie analitycznej. Podobizna hrabianki widnieje obecnie na hologramach autentyczności Microsoft.

 

Praca programisty

W naszym kraju mianem programisty bywają określani projektanci oprogramowania, inżynierowie oprogramowania czy analitycy systemowi.

W zakres zadań stojących przed Programistą zaliczamy:

  • analizę wymagań systemowych,
  • specyfikację aplikacji,
  • kompilację i testowanie oprogramowania oraz opracowanie jego dokumentacji.

 

Wymagania kierowane względem programisty

Programista musi posiadać szeroki wachlarz umiejętności i dużą wiedzę z zakresu: algorytmiki, baz danych, projektowania aplikacji, praktycznej znajomości języków programowania i narzędzi programistycznych.

Pracodawcy ponadto oczekują najczęściej:

  • znajomości zasad bezpiecznego i optymalnego programowania,
  • umiejętności pracy z narzędziami: Ant, Eclipse, Tomcat,
  • bardzo dobrej znajomości technologii webowych JSP/JSF, Servlet, Portlet (specyfikacja JSR-286),
  • znajomości baz danych (Oracle, PostgreSQL itd.),
  • znajomości języka angielskiego na poziomie co najmniej dobrym.

 

Droga kształcenia – jak można zostać programistą?

Najpewniejszą drogą rozwoju dla przyszłego Programisty jest podjęcie kształcenia w zakresie zagadnień informatycznych, jednak w zawodzie tym liczy się także talent oraz spory zasób wiedzy i umiejętności informatycznych.

 

Wynagrodzenie

Górną granicę wynagrodzenia nie sposób określić. Programista może pracować we własnej firmie, w grupie innych programistów lub jako freelancer.

 

Wasze komentarze

Dodaj »
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  1
~  2019-04-20 01:32:00
Greate pieces. Keep writing such kind of information on your site. Im really impressed by your blog.and you write about grades. I function as an author and bllog writer. I love composing numerous evaluation essays and articles. You can gget my works here: writing.I really hope this can help a person ass well. Helo there, Youu have done a fantastic job. I will certainly digg it and in my opiniion suggest to my friends. I'm sure they will be benefited from this site.I work as an author and blog writer. I like writing various evaluation essays and articles. You can get my functions right here: https://the-dots.com/projects/why-technology-is-good-for-education-250994.I hope it will help somebody as well.
 
 
~sama prawda  2014-11-24 23:52:40
Gorna granice trudno okreslic to prawda. Jezeli jestss swietnym specjalista to firmy same Ciebie znjada. Propozycje najczesciej nie do odrzucenia.
 
 
~sama prawda  2014-11-24 23:50:13
Tutaj czasami nawet studia sa nie potrzebne. Niektorzy sa samoukami. Pracy jest duzo. Fakt jezeli masz skonczone studia zarabiasz lepiej. Mozesz zarabiac od 5 do 25 tysiecy netto. Wiadomo ze jest to zawod przyszlosci.
 
 
~OGLOSZENIE  2014-03-06 09:15:25
Programista baz danych Miejsce pracy: Centrala Firmy w Złotowie Opis stanowiska: - tworzenie, rozbudowa i wdrażanie narzędzi dla klienta wewnętrznego - tworzenie dokumentacji systemów - przetwarzanie baz danych - analiza i weryfikacja działania systemów i aplikacji Wymagania: - Znajomość baz danych MS SQL 2012 (sql, t-sql) - Biegła znajomość Excel i VBA. - podstawowa znajomość środowiska MS Visual Studio (C#, SSIS) - umiejętność samodzielnej organizacji pracy - samodzielność, sumienność i odporność na stres Mile widziane: - Znajomość baz danych Oracle - Doświadczenie w integracji systemów - Znajomość zagadnień związanych z Hurtowniami Danych i Business Intelligence Oferujemy: - możliwość rozwoju i samorealizacji - pracę w dużej stabilnej firmie o ugruntowanej pozycji na rynku - atrakcyjne wynagrodzenie - ambitną i satysfakcjonującą pracę Prosimy o składanie swojej aplikacji (CV i listu motywacyjnego) poprzez stronę INTERNETOWĄ. W zakładce INFORMACJE - PRACA (zamieszczona na dole strony internetowej) proszę o wybranie interesującej Państwa oferty i zaaplikowanie na nią za pomocą przycisku „Aplikuj”.
 
 
~Informatyk  2014-01-06 09:55:58
Ja czytałem że programista zatrudniony w firmie Intrimax zarabia od 4000 zł do uwaga 8000zł.Ja wybieram się na politechnikę gdzie zostanę programistą
 
 
~Ktoś  2012-01-03 15:27:25
Widać nigdy nie programowałeś na poważnie. Bez matmy ani rusz.
 
 
~  2012-01-03 15:24:21
90% programistow w swojej pracy NIGDY nie wykorzystala nawet twierdzenia pitagorasa a co tu dopiero mowic o calkach albo jakichs pochodnych. Matematyka na studiach z tego przedmiotu potrzebna jest tylko do uwalania ludzi, pozniej do niczego sie na ogol nie przydaje :]
 
 
~NOF  2011-03-20 20:06:03
>Matematyka sama w sobie nie jest >potrzebna. >. Nie wyjdziesz spoza podstawowe >działania takie jak dod. odj. >pierwiastki itd... jak chcesz jechać na gotowych bibliotekach do wszystkiego i na rozwiązanie każdego problemu będziesz ściągał gotowy kod, to faktycznie - matematyka Ci się nie przyda do niczego. Jeśli jednak będziesz chciał powiedzmy napisać od zera silnik do gry, to niestety muszę Cię zmartwić ale to jest sama matematyka.
 
 
~ktos  2011-03-16 17:16:14
Bo jest początkującym koderem... Matematyka w gimnazjum i liceum/technikum to głównie zadania z podkładaniem danych do wzoru, lecz niektóre są poprostu debilne. W technikum mialem nauczycielke od matmy co miala trudnosci z rozwiazywaniem niektorych zadan z naszego podrecznika. Programistyka czy informatyka to co innego. Tam nie masz okreslonych wzorow. Masz pusta kartke i klawiature. Na wasze pytanie odpowiem tak. Matematyka sama w sobie nie jest potrzebna. Podczas pisania programów jest potrzebna zdolnosc do logicznego myslenia a w matematyce masz nawał wzórów i innych pierdół. Podczas pisania programów przyda Ci się logika. Nie wyjdziesz spoza podstawowe działania takie jak dod. odj. pierwiastki itd...
 
 
~Do osiem  2011-01-19 14:25:30
I dla tego masz TYLKO 2200 do ręki...
 
 
~osiem  2011-01-19 11:54:34
Nie zgodzę się ze sformułowaniem "Bez matematyki nie ma co myśleć o informatyce."Ja w gimnazjum i liceum miałem same dwóje z matmy. Na studiach informatycznych ogarnąłem macierze, całki etc. bo po prostu miałem zapał. Już na trzecim semestrze dostałem pracę jako programista .net - stworzyłem sam system magazynowy dla dużej firmy produkującej meble. Zarządzam teraz tym systemem i mam do ręki 2200zł. Powiem tyle - trzeba chcieć i wyspecjalizować się z jakiejś dziedziny a na pewno znajdziesz pracę.
 
 
~Elmundo Galapagos  2010-12-12 14:24:58
software bez matmy- dobrej mastmy nie przejdzie albo dlugo nie pociagnie
 
 
~  2010-10-09 02:53:38
Bez matematyki nie ma co myśleć o informatyce. Uczy ona logicznego formułowania myśli, wyrażania ich w odpowiedni sposób w pewnym zakresie pojęć. Poza tym nie kojarzę szkoły średniej informatycznej bez rozszerzonej matmy, choć może jakieś technikum informatyczne?
 
 
~Jaki profil wybrać  2010-09-09 14:10:54
Muszę w tym roku wybrać sobie profil dalszej auki w Liceum. Jakbym chciała wziąść profil informatyczny to czy muszę koniecznie wybrać sobie rozszeżoną matematykę czy mogę dobrać sobie inny przedmiot do informatyki.
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  1
Dodaj komentarz:

ksywka

treść
Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.tropiciel.maturzysty.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl
Zapraszamy do kontaktu z portalem: kontakt@studiatechniczne.pl